Collard Green Gumbo with Ham Hock
Tender collard greens flavored with ham hock, onion, green pepper, celery, and red pepper make up this thick and flavorful gumbo. Serve over brown rice for an all-time favorite meal any night of the week.
- Yield
- 4 Servings
- Serving size
- 1 serving
- Rating
- 3.32 of 5 (152 ratings)
Food groups
- Grains: 1 1/2 ounces
- Protein Foods: 1 1/2 ounces
- Vegetables: 1 cups
Ingredients
- 2 tablespoons vegetable oil
- 1 large onion (peeled and diced)
- 3 celery stalks (chopped)
- 2 cloves garlic (peeled and minced)
- 1 teaspoon dried thyme
- 1/2 teaspoon chopped red pepper flakes
- 1/4 teaspoon salt
- 1/2 teaspoon dried oregano
- 2 tablespoons whole wheat flour
- 4 cups water
- 6 cups chopped collard greens
- 2 ham hocks
- 2 cups cooked brown rice
Directions
- Put a skillet on the stove and turn the heat to medium.
- When it is hot, add the oil.
- Add the onion, bell pepper, celery, garlic, thyme, red pepper flakes, salt, and oregano, and cook until golden, about 20 minutes.
- Add the flour in small amounts, sprinkling a little bit at a time and stirring well, until it turns slightly brown, about 10 minutes.
- Slowly add the water, stirring constantly.
- Add the ham hock.
- Raise the heat to high and when it comes to a boil reduce heat to low.
- Add the collard greens and cook until tender, about 45 minutes.
- Divide the brown rice between 4 shallow bowls and top each with about 1 cup of gumbo.
Nutrition per serving
| Nutrient | Amount |
|---|---|
| Total Calories | 354.51 |
| Total Fat | 18.31 g |
| Saturated Fat | 4.77 g |
| Monounsaturated Fat | 8 g |
| Polyunsaturated Fat | 5 g |
| Linoleic Acid | 4 g |
| α-Linolenic Acid | 0.5 g |
| Omega 3 - EPA | 0 g |
| Omega 3 - DHA | 0 g |
| Cholesterol | 25.63 mg |
| Carbohydrates | 37 g |
| Dietary Fiber | 6.17 g |
| Total Sugars | 3.02 g |
| Added Sugars included | 0 g |
| Protein | 12.21 g |
| Calcium | 207 mg |
| Potassium | 495 mg |
| Sodium | 560.94 mg |
| Copper | 0 mg |
| Iron | 2 mg |
| Magnesium | 80 mg |
| Phosphorus | 246 mg |
| Selenium | 21 mg |
| Zinc | 2 mg |
| Vitamin A | 175 mcg |
| Vitamin B6 | 0.5 mg |
| Vitamin B12 | 0.2 mcg |
| Vitamin C | 20 mg |
| Vitamin D | 0 mcg |
| Vitamin E | 3 mg |
| Vitamin K | 319 mcg |
| Folate | 95 mcg |
| Thiamin | 0.4 mg |
| Riboflavin | 0.3 mg |
| Niacin | 5 mg |
| Choline | 57 mg |
Notes
One medium sized chicken sausage link can be substituted for a ham hock.
Recipes you may also like
- Potato, Black Bean, & Kale Skillet
- Lickety Split Banana Split
- Peanut Stew
- Tomato N' Cheese Pasta
- Grilled Cheese with Peaches
- Apple Banana Salad with Peanuts
- Tuna Pasta
- Red Bean Quesadilla
Source
Recipe by: USDA Center for Nutrition Policy and Promotion
Published by: the U.S. Department of Agriculture (Center for Nutrition Policy and Promotion / SNAP-Ed) on MyPlate Kitchen at https://www.myplate.gov/recipes/collard-green-gumbo-ham-hock. Federal works are public domain in the United States.