Grilled Cheese with Peaches
This grilled cheese packs an unexpected twist with the sweetness of canned peaches! Not only is this sandwich a quick and easy lunch, but also a fun way to add more fruit and veggies to your day.
- Yield
- 4 Servings
- Serving size
- 1
- Rating
- 3.84 of 5 (205 ratings)
Food groups
- Dairy: 1 cups
- Fruit: 1/2 cups
- Grains: 1 1/2 ounces
- Vegetables: 1/4 cups
Ingredients
- 8 slices whole grain bread, thin slice
- 1 15-oz can of peaches, drained
- 8 slices reduced fat cheddar cheese
- 1 10-oz bag spinach
- 4 teaspoons vegetable oil
Directions
- Heat the 4 teaspoons of vegetable oil in a large non-stick pan over medium heat.
- Place 4 slices of whole grain bread in the pan.
- Layer (in this order) one slice of cheese, a handful of spinach, 4 to 6 peach slices, another slice of cheese, and a slice of bread on top of each original slice of bread.
- After 4 to 5 minutes, flip each sandwich and cook another 4 to 5 minutes.
Nutrition per serving
| Nutrient | Amount |
|---|---|
| Total Calories | 358.31 |
| Total Fat | 15.43 g |
| Saturated Fat | 6.33 g |
| Monounsaturated Fat | 4 g |
| Polyunsaturated Fat | 3 g |
| Linoleic Acid | 3 g |
| α-Linolenic Acid | 0.4 g |
| Omega 3 - EPA | 0 g |
| Omega 3 - DHA | 0 g |
| Cholesterol | 31.92 mg |
| Carbohydrates | 34.46 g |
| Dietary Fiber | 5.2 g |
| Total Sugars | 11.95 g |
| Added Sugars included | 2 g |
| Protein | 19.76 g |
| Calcium | 445 mg |
| Potassium | 592 mg |
| Sodium | 555.05 mg |
| Copper | 0 mg |
| Iron | 2 mg |
| Magnesium | 114 mg |
| Phosphorus | 359 mg |
| Selenium | 28 mg |
| Zinc | 3 mg |
| Vitamin A | 273 mcg |
| Vitamin B6 | 0.3 mg |
| Vitamin B12 | 0.6 mcg |
| Vitamin C | 17 mg |
| Vitamin D | 0 mcg |
| Vitamin E | 3 mg |
| Vitamin K | 321 mcg |
| Folate | 86 mcg |
| Thiamin | 0.3 mg |
| Riboflavin | 0.4 mg |
| Niacin | 3 mg |
| Choline | 37 mg |
Notes
Try this recipe with other leafy greens, such as arugula, and other cheeses.
Recipes you may also like
- Apple Banana Salad with Peanuts
- Red Bean Quesadilla
- Banana Pancakes with Apple Topping
- Tomato N' Cheese Pasta
- Vegetable Stroganoff
- One-Dish Roasted Potatoes and Apples with Chicken Sausage
- Taco Salad
- Shrimp Confetti Salad Sandwich with Grapes
Source
Recipe by: USDA Center for Nutrition Policy and Promotion
Published by: the U.S. Department of Agriculture (Center for Nutrition Policy and Promotion / SNAP-Ed) on MyPlate Kitchen at https://www.myplate.gov/recipes/grilled-cheese-peaches. Federal works are public domain in the United States.