Bugs on a Log
Kids and adults can create their own combinations of the ingredients for a fun and healthy snack activity.
- Yield
- 1 Servings
- Serving size
- 3" celery log with spread and bugs
- Rating
- 4.00 of 5 (258 ratings)
Food groups
- Fruit: 1/4 cups
- Vegetables: 1/4 cups
Ingredients
- "Logs"
- 1 celery stalk, cut into 3 pieces
- apple slices
- carrot, sliced into 3 inch pieces
- Spread
- 1 tablespoon cream cheese, low-fat
- "Bugs"
- 1 tablespoon raisins, regular or golden
- unsweetened whole grain cereal
- peanuts, chopped
Directions
- Wash hands with soap and water.
- Choose one "log" option and top with a spread.
- Sprinkle with a "bug."
Nutrition per serving
| Nutrient | Amount |
|---|---|
| Total Calories | 65.65 |
| Total Fat | 2.39 g |
| Saturated Fat | 1.39 g |
| Monounsaturated Fat | 1 g |
| Polyunsaturated Fat | 0 g |
| Linoleic Acid | 0 g |
| α-Linolenic Acid | 0 g |
| Omega 3 - EPA | 0 g |
| Omega 3 - DHA | 0 g |
| Cholesterol | 8.1 mg |
| Carbohydrates | 10.34 g |
| Dietary Fiber | 1.09 g |
| Total Sugars | 7.93 g |
| Added Sugars included | 0 g |
| Protein | 1.78 g |
| Calcium | 44 mg |
| Potassium | 215 mg |
| Sodium | 88.45 mg |
| Copper | 0 mg |
| Iron | 0 mg |
| Magnesium | 9 mg |
| Phosphorus | 42 mg |
| Selenium | 1 mg |
| Zinc | 0 mg |
| Vitamin A | 33 mcg |
| Vitamin B6 | 0.1 mg |
| Vitamin B12 | 0.1 mcg |
| Vitamin C | 1 mg |
| Vitamin D | 0 mcg |
| Vitamin E | 0 mg |
| Vitamin K | 12 mcg |
| Folate | 18 mcg |
| Thiamin | 0 mg |
| Riboflavin | 0.1 mg |
| Niacin | 0 mg |
| Choline | 5 mg |
Notes
Recipe cost and nutrient analysis are based on using celery, low-fat cream cheese, and raisins.
Recipes you may also like
- Roasted Brussels Sprouts
- Carrot Raisin Salad
- Caramel Sauce
- Summer Squash Medley
- Frozen Banana Pops
- Eggplant and Pepper Dip
- Strawberry Yogurt Pops
- Confetti Slaw
Source
Recipe by: National Network for Childcare
Published by: the U.S. Department of Agriculture (Center for Nutrition Policy and Promotion / SNAP-Ed) on MyPlate Kitchen at https://www.myplate.gov/recipes/bugs-log. Federal works are public domain in the United States.