Fried Rice
This delicious rice dish is packed with protein, veggies, and whole grain goodness.
- Yield
- 4 servings
- Serving size
- 1/4 of recipe
- Rating
- 3.93 of 5 (288 ratings)
Food groups
- Grains: 2 ounces
- Protein Foods: 1 1/2 ounces
- Vegetables: 1/4 cups
Ingredients
- 1 tablespoon vegetable oil, divided (or cooking oil of choice)
- 2 eggs, beaten
- 3 1/2 cups cooked brown rice
- 1 cup cooked chopped chicken breast (could also use cooked ham or pork)
- 1 cup frozen mixed vegetables
- 2 green onions
- soy sauce or hot sauce (optional, to taste)
Directions
- Wash hands with soap and water.
- Heat pan.
- Add 1 teaspoon of oil.
- Add eggs and scramble.
- Remove cooked eggs and set aside.
- Add the rest of oil (2 teaspoons) and rice to pan.
- Stir fry rice, breaking up lumps by pressing rice against pan.
- Add cooked meat and vegetables.
- Stir fry until heated.
- Add green onions, reserved eggs and sauce to taste.
- Serve hot.
- Cover and refrigerate leftovers within 2 hours.
Nutrition per serving
| Nutrient | Amount |
|---|---|
| Total Calories | 363 |
| Total Fat | 8.92 g |
| Saturated Fat | 2 g |
| Monounsaturated Fat | 3 g |
| Polyunsaturated Fat | 3 g |
| Linoleic Acid | 2 g |
| α-Linolenic Acid | 0.2 g |
| Omega 3 - EPA | 0 g |
| Omega 3 - DHA | 0 g |
| Cholesterol | 136.09 mg |
| Carbohydrates | 50.22 g |
| Dietary Fiber | 4.92 g |
| Total Sugars | 2.04 g |
| Added Sugars included | 0 g |
| Protein | 19.48 g |
| Calcium | 36 mg |
| Potassium | 399 mg |
| Sodium | 72.85 mg |
| Copper | 0 mg |
| Iron | 2 mg |
| Magnesium | 91 mg |
| Phosphorus | 325 mg |
| Selenium | 28 mg |
| Zinc | 2 mg |
| Vitamin A | 148 mcg |
| Vitamin B6 | 0.6 mg |
| Vitamin B12 | 0.3 mcg |
| Vitamin C | 3 mg |
| Vitamin D | 1 mcg |
| Vitamin E | 2 mg |
| Vitamin K | 30 mcg |
| Folate | 49 mcg |
| Thiamin | 0.4 mg |
| Riboflavin | 0.4 mg |
| Niacin | 8 mg |
| Choline | 137 mg |
Notes
Chicken breast was used to calculate the nutritional value of this recipe.
Recipes you may also like
- Pineapple Avocado Chicken Salad
- Grilled Fish Tacos with Peach Salsa
- Meaty Stuffed Potatoes
- One-Dish Roasted Potatoes and Apples with Chicken Sausage
- Vegetable Stroganoff
- Apple Banana Salad with Peanuts
- Overnight Oatmeal
- Tomato N' Cheese Pasta
Source
Recipe by: Food Hero, Adapted from Easy Fried Rice — Oregon State University Cooperative Extension Service
Published by: the U.S. Department of Agriculture (Center for Nutrition Policy and Promotion / SNAP-Ed) on MyPlate Kitchen at https://www.myplate.gov/recipes/fried-rice. Federal works are public domain in the United States.