One-Dish Roasted Potatoes and Apples with Chicken Sausage
A scrumptious and easy one-dish baked meal that's perfect for chilly fall and winter evenings.
- Yield
- 4 Servings
- Serving size
- 1 serving
- Rating
- 3.60 of 5 (47 ratings)
Food groups
- Fruit: 1 cups
- Protein Foods: 2 1/2 ounces
- Vegetables: 1 cups
Ingredients
- 3 red potatoes or your favorite potato variety (about 1 pound)
- 1 tablespoon canola oil
- 2 red apples (Fuji, Pink Lady, Honeycrisp, Gala, etc.)
- 1 yellow onion
- 4 chicken herb link sausages (12 ounces)
- 2 tablespoons cider vinegar
- 1/2 teaspoon ground mustard
- 1 tablespoon honey
Directions
- Preheat oven to 425 °F. Cut potatoes into chunks, place in 2-quart baking dish.
- Drizzle with canola oil.
- Toss to coat.
- Roast potatoes in oven for about 20 minutes.
- While potatoes are roasting, cut apples and onions into chunks, and sausage into 1/2-inch slices.
- Remove baking dish from oven and reduce heat to 375 °F. Add all remaining ingredients to baking dish and toss.
- Return baking dish to oven and roast an additional 30 minutes until apples and potatoes are tender.
Nutrition per serving
| Nutrient | Amount |
|---|---|
| Total Calories | 359.98 |
| Total Fat | 13.08 g |
| Saturated Fat | 2.56 g |
| Monounsaturated Fat | 5 g |
| Polyunsaturated Fat | 4 g |
| Linoleic Acid | 3 g |
| α-Linolenic Acid | 0.5 g |
| Omega 3 - EPA | 0 g |
| Omega 3 - DHA | 0 g |
| Cholesterol | 69 mg |
| Carbohydrates | 43.58 g |
| Dietary Fiber | 4.63 g |
| Total Sugars | 19.3 g |
| Added Sugars included | 4 g |
| Protein | 17.73 g |
| Calcium | 53 mg |
| Potassium | 1004 mg |
| Sodium | 543.27 mg |
| Copper | 0 mg |
| Iron | 2 mg |
| Magnesium | 56 mg |
| Phosphorus | 254 mg |
| Selenium | 12 mg |
| Zinc | 3 mg |
| Vitamin A | 4 mcg |
| Vitamin B6 | 0.6 mg |
| Vitamin B12 | 1.1 mcg |
| Vitamin C | 20 mg |
| Vitamin D | 0 mcg |
| Vitamin E | 1 mg |
| Vitamin K | 8 mcg |
| Folate | 40 mcg |
| Thiamin | 0.2 mg |
| Riboflavin | 0.4 mg |
| Niacin | 6 mg |
| Choline | 78 mg |
Recipes you may also like
- Vegetable Stroganoff
- Apple Banana Salad with Peanuts
- Pineapple Avocado Chicken Salad
- Fried Rice
- Tomato N' Cheese Pasta
- Grilled Fish Tacos with Peach Salsa
- Meaty Stuffed Potatoes
- Potato, Black Bean, & Kale Skillet
Source
Recipe by: Produce for Better Health
Published by: the U.S. Department of Agriculture (Center for Nutrition Policy and Promotion / SNAP-Ed) on MyPlate Kitchen at https://www.myplate.gov/recipes/one-dish-roasted-potatoes-and-apples-chicken-sausage. Federal works are public domain in the United States.