Vegetable Stroganoff
This stroganoff has onion, garlic, carrots, zucchini, red bell pepper, and basil combined with a creamy tomato paste and yogurt sauce. Mixed with shaped pasta, this twist on stroganoff is a simple meal and real crowd pleaser.
- Yield
- 4 Servings
- Serving size
- 1 1/4 cup serving
- Rating
- 3.81 of 5 (199 ratings)
Food groups
- Dairy: 1/4 cups
- Grains: 2 ounces
- Vegetables: 1 1/4 cups
Ingredients
- 1/2 pound medium shaped whole wheat pasta (cooked)
- 1 tablespoon vegetable oil
- 1 red onion
- 2 cloves garlic, minced
- 2 carrots, diced
- 1 medium zucchini, diced
- 1 red bell pepper, chopped
- 1 tablespoon dried basil
- 1 14.5-ounce can diced tomatoes, no salt added (including the liquid)
- 2 tablespoons tomato paste, no salt added
- 1/2 cup plain low-fat yogurt (or light or heavy cream)
Directions
- To cook the pasta, fill a pot halfway with water.
- Bring it to a boil over high heat.
- When it has boiled, add the pasta and cook until just tender, about 12 minutes.
- Drain the pasta and set aside.
- While the pasta is cooking, cook the stroganoff: Put a skillet over medium heat and when it is hot, add the oil.
- Add the onion, garlic, carrots, zucchini, peppers, and dried basil and cook until soft and golden, about 20 minutes.
- Add the tomatoes and cook until the sauce comes together, about 20 minutes.
- Put the yogurt and tomato paste in the bowl, stirring until smooth.
- Turn the heat off and move the vegetables in the skillet to one side.
- Gradually add the tomato paste mixture to the other side of the skillet, stirring all the while.
- Turn the heat to low and cook about 5 minutes, until heated through.
- Add the cooked pasta and stir until mixed.
Nutrition per serving
| Nutrient | Amount |
|---|---|
| Total Calories | 359.96 |
| Total Fat | 7.36 g |
| Saturated Fat | 1.31 g |
| Monounsaturated Fat | 2 g |
| Polyunsaturated Fat | 3 g |
| Linoleic Acid | 2 g |
| α-Linolenic Acid | 0.3 g |
| Omega 3 - EPA | 0 g |
| Omega 3 - DHA | 0 g |
| Cholesterol | 1.84 mg |
| Carbohydrates | 66.11 g |
| Dietary Fiber | 11.29 g |
| Total Sugars | 12.47 g |
| Added Sugars included | 0 g |
| Protein | 14.16 g |
| Calcium | 170 mg |
| Potassium | 846 mg |
| Sodium | 68.51 mg |
| Copper | 1 mg |
| Iron | 5 mg |
| Magnesium | 133 mg |
| Phosphorus | 319 mg |
| Selenium | 61 mg |
| Zinc | 3 mg |
| Vitamin A | 308 mcg |
| Vitamin B6 | 0.5 mg |
| Vitamin B12 | 0.2 mcg |
| Vitamin C | 76 mg |
| Vitamin D | 0 mcg |
| Vitamin E | 3 mg |
| Vitamin K | 35 mcg |
| Folate | 74 mcg |
| Thiamin | 0.9 mg |
| Riboflavin | 0.4 mg |
| Niacin | 7 mg |
| Choline | 37 mg |
Recipes you may also like
- One-Dish Roasted Potatoes and Apples with Chicken Sausage
- Red Bean Quesadilla
- Pineapple Avocado Chicken Salad
- Fried Rice
- Tomato N' Cheese Pasta
- Meaty Stuffed Potatoes
- Potato, Black Bean, & Kale Skillet
- Lickety Split Banana Split
Source
Recipe by: USDA Center for Nutrition Policy and Promotion
Published by: the U.S. Department of Agriculture (Center for Nutrition Policy and Promotion / SNAP-Ed) on MyPlate Kitchen at https://www.myplate.gov/recipes/vegetable-stroganoff. Federal works are public domain in the United States.