Meaty Stuffed Potatoes
Here is a delicious recipe for potatoes stuffed with meat, vegetables, and cheese that will become a favorite at your home. Enjoy this dish with a side or dessert of your favorite fruit.
- Yield
- 3 servings
- Serving size
- 1 prepared potato, 1/3 of recipe
- Rating
- 3.80 of 5 (85 ratings)
Food groups
- Dairy: 3/4 cups
- Protein Foods: 2 ounces
- Vegetables: 1 3/4 cups
Ingredients
- 3 medium potatoes
- 8 ounces turkey, diced and cooked (or use cooked chicken, beef, or pork)
- 1 cup broccoli, coarsely chopped
- 1/2 cup onion, chopped
- 1/2 cup carrot, thinly sliced
- 3/4 cup hot water
- 3/4 cup fat-free (skim) milk
- 1 tablespoon flour
- 1/4 teaspoon black pepper
- 1/2 cup low-fat cheese, shredded
Directions
- Wash your hands with soap and water.
- Scrub potatoes.
- Remove any bad spots.
- Do not peel.
- Cut each in half, lengthwise.
- In a covered saucepan, boil potatoes in just enough water to cover the pieces.
- When they are fork-tender (about 15 to 20 minutes), remove from heat and drain.
- Set aside. (Note: you can also pierce whole potatoes with a knife or fork in several places and cook in microwave without water until fork tender, then cut each in half, lengthwise).
- Meanwhile, in a large skillet sprayed with non-stick cooking spray, combine cooked meat, broccoli, onion, carrots and water.
- Boil until vegetables are fork tender - about 5 minutes.
- Reduce heat to low.
- In a jar with a tight fitting lid, combine milk, flour and pepper.
- Shake well.
- Stir flour mixture into meat mixture until well blended.
- Stir in cheese.
- Cook over low heat about 5 minutes longer or until sauce thickens, stirring frequently.
- To serve, place 2 potato halves on each plate and mash the middle somewhat.
- Spoon about one third cup of the meat mixture over each potato half Cover and refrigerate leftovers within 2 hours.
Nutrition per serving
| Nutrient | Amount |
|---|---|
| Total Calories | 365.02 |
| Total Fat | 5.55 g |
| Saturated Fat | 2.84 g |
| Monounsaturated Fat | 1 g |
| Polyunsaturated Fat | 1 g |
| Linoleic Acid | 1 g |
| α-Linolenic Acid | 0.1 g |
| Omega 3 - EPA | 0 g |
| Omega 3 - DHA | 0 g |
| Cholesterol | 61.34 mg |
| Carbohydrates | 48.31 g |
| Dietary Fiber | 5.67 g |
| Total Sugars | 7.66 g |
| Added Sugars included | 0 g |
| Protein | 30.26 g |
| Calcium | 286 mg |
| Potassium | 1385 mg |
| Sodium | 275.13 mg |
| Copper | 0 mg |
| Iron | 3 mg |
| Magnesium | 92 mg |
| Phosphorus | 464 mg |
| Selenium | 28 mg |
| Zinc | 3 mg |
| Vitamin A | 224 mcg |
| Vitamin B6 | 1.2 mg |
| Vitamin B12 | 1.1 mcg |
| Vitamin C | 44 mg |
| Vitamin D | 1 mcg |
| Vitamin E | 0 mg |
| Vitamin K | 39 mcg |
| Folate | 92 mcg |
| Thiamin | 0.2 mg |
| Riboflavin | 0.4 mg |
| Niacin | 10 mg |
| Choline | 95 mg |
Recipes you may also like
- Grilled Fish Tacos with Peach Salsa
- Fried Rice
- Pineapple Avocado Chicken Salad
- Overnight Oatmeal
- Scalloped Potatoes and Chicken with Fennel
- One-Dish Roasted Potatoes and Apples with Chicken Sausage
- Vegetable Stroganoff
- Red Bean Quesadilla
Source
Recipe by: Fix it Fresh! Recipe Series — Kansas State University Research and Extension
Published by: the U.S. Department of Agriculture (Center for Nutrition Policy and Promotion / SNAP-Ed) on MyPlate Kitchen at https://www.myplate.gov/recipes/meaty-stuffed-potatoes. Federal works are public domain in the United States.