Scalloped Potatoes and Chicken with Fennel
We've turned scalloped potatoes into a one-dish meal with the addition of chicken and fennel that's big in flavor but low in fat. The potatoes are first par-boiled in the microwave to reduce baking time.
- Yield
- 4 Servings
- Serving size
- 1
- Rating
- 3.72 of 5 (85 ratings)
Food groups
- Dairy: 1/2 cups
- Protein Foods: 1 1/2 ounces
- Vegetables: 2 1/4 cups
Ingredients
- 4 medium red potatoes (about 1.5 to 2 pounds)
- 1 fennel bulb with fronds
- 2 garlic cloves (minced)
- 2 large chicken breasts
- cooking spray
- 1 1/2 tablespoons margarine or butter (melted)
- 2 tablespoons flour
- 1 1/2 cups fat-free (skim) milk (divided)
- 1/4 teaspoon salt
- 1/8 teaspoon pepper
- 1/2 cup reduced-fat sour cream
- 2 tablespoons Parmesan cheese
Directions
- Place rack in center of oven and preheat to 350 °F. Leaving skin on, thinly slice potatoes.
- Cut stalks and fronds from fennel bulb.
- Discard stalk.
- Thinly slice fennel bulb.
- Chop fennel fronts and set aside.
- Place potato and fennel slices in 2-quart covered baking dish, and add water to cover vegetables.
- Cover with lid and microwave on high for about 5 minutes.
- Let cool slightly and drain vegetables into a colander.
- Wipe baking dish dry and spray with cooking spray.
- Add vegetables back to dish and sprinkle with minced garlic.
- Cut chicken breasts in half (total of four pieces).
- Place atop the potato-fennel mix.
- In a bowl, mix melted margarine and flour into a smooth paste.
- Add 1 1/4 cups skim milk, salt, and pepper, stir until smooth.
- Pour over chicken, potatoes, and fennel.
- Cover baking dish and place in oven.
- Bake about 30 minutes.
- Mix remaining milk with sour cream.
- Increases oven temperature to 425 °F. Remove dish from oven.
- Spread with sour cream mixture and sprinkle with Parmesan cheese and fennel fronds.
- Return to oven uncovered and bake an additional 10 minutes until top is golden and bubbling.
- Internal temperature of chicken should be 165 °F.
Nutrition per serving
| Nutrient | Amount |
|---|---|
| Total Calories | 369.01 |
| Total Fat | 9.15 g |
| Saturated Fat | 3.55 g |
| Monounsaturated Fat | 3 g |
| Polyunsaturated Fat | 2 g |
| Linoleic Acid | 2 g |
| α-Linolenic Acid | 0.2 g |
| Omega 3 - EPA | 0 g |
| Omega 3 - DHA | 0 g |
| Cholesterol | 60.46 mg |
| Carbohydrates | 48.42 g |
| Dietary Fiber | 5.09 g |
| Total Sugars | 9.5 g |
| Added Sugars included | 0 g |
| Protein | 24.02 g |
| Calcium | 238 mg |
| Potassium | 1581 mg |
| Sodium | 354.03 mg |
| Copper | 0 mg |
| Iron | 2 mg |
| Magnesium | 87 mg |
| Phosphorus | 401 mg |
| Selenium | 19 mg |
| Zinc | 2 mg |
| Vitamin A | 168 mcg |
| Vitamin B6 | 1.1 mg |
| Vitamin B12 | 0.8 mcg |
| Vitamin C | 29 mg |
| Vitamin D | 1 mcg |
| Vitamin E | 2 mg |
| Vitamin K | 47 mcg |
| Folate | 82 mcg |
| Thiamin | 0.3 mg |
| Riboflavin | 0.4 mg |
| Niacin | 8 mg |
| Choline | 100 mg |
Notes
Serving Suggestions: Serving with 8 ounce glass of sparkling water and 1/2 orange, sliced.
Recipes you may also like
- Tastee Burgers
- Meaty Stuffed Potatoes
- Vegetable Stroganoff
- Red Bean Quesadilla
- Tomato N' Cheese Pasta
- Black Skillet Beef with Greens and Red Potatoes
- Potato, Black Bean, & Kale Skillet
- Catfish Stew and Rice
Source
Recipe by: Produce for Better Health Foundation
Published by: the U.S. Department of Agriculture (Center for Nutrition Policy and Promotion / SNAP-Ed) on MyPlate Kitchen at https://www.myplate.gov/recipes/scalloped-potatoes-and-chicken-fennel. Federal works are public domain in the United States.