Black Skillet Beef with Greens and Red Potatoes
This is an easy, filling meal with carrots, kale, and potatoes that can be made in a single dish.
- Yield
- 6 servings
- Serving size
- 7 ounces (538g)
- Rating
- 3.85 of 5 (60 ratings)
Food groups
- Protein Foods: 1 1/2 ounces
- Vegetables: 2 1/2 cups
Ingredients
- 1 pound beef, top round
- 1 tablespoon paprika
- 1 1/2 teaspoons oregano
- 1/2 teaspoon chili powder
- 1/4 teaspoon garlic powder
- 1/4 teaspoon black pepper
- 1/8 teaspoon crushed red pepper
- 1/8 teaspoon dry mustard
- non-stick cooking spray
- 8 medium red-skinned potatoes, halved
- 3 cups onions, finely chopped
- 2 cups beef broth. reduced-sodium
- 2 large garlic cloves, minced
- 2 large carrots, peeled, cut into very thin 2 1/2 inch strips
- 4 cups kale (1 bunch)
Directions
- Wash hands with soap and water.
- Partially freeze beef.
- Thinly slice across the grain into long strips 1/8 inch thick and 3 inches wide.
- Combine paprika, oregano, chili powder, garlic powder, black pepper, red pepper, and dry mustard.
- Coat strips of meat with the spice mixture.
- Spray a large heavy skillet nonstick cooking spray.
- Preheat pan over high heat.
- Add meat; cook, stirring for 5 minutes.
- Add potatoes, onion, broth, and garlic.
- Cook covered, over medium heat for 20 minutes.
- Stir in carrots, lay greens over top and cook, covered, until carrots are tender, about 15 minutes.
- Serve in large serving bowl, with crusty bread for dunking.
Nutrition per serving
| Nutrient | Amount |
|---|---|
| Total Calories | 382.85 |
| Total Fat | 8.55 g |
| Saturated Fat | 3.2 g |
| Monounsaturated Fat | 4 g |
| Polyunsaturated Fat | 1 g |
| Linoleic Acid | 1 g |
| α-Linolenic Acid | 0.2 g |
| Omega 3 - EPA | 0 g |
| Omega 3 - DHA | 0 g |
| Cholesterol | 49.26 mg |
| Carbohydrates | 56.93 g |
| Dietary Fiber | 7.6 g |
| Total Sugars | 8.06 g |
| Added Sugars included | 0 g |
| Protein | 21.95 g |
| Calcium | 117 mg |
| Potassium | 1695 mg |
| Sodium | 256.99 mg |
| Copper | 1 mg |
| Iron | 4 mg |
| Magnesium | 96 mg |
| Phosphorus | 312 mg |
| Selenium | 17 mg |
| Zinc | 6 mg |
| Vitamin A | 234 mcg |
| Vitamin B6 | 0.9 mg |
| Vitamin B12 | 1.6 mcg |
| Vitamin C | 48 mg |
| Vitamin D | 0 mcg |
| Vitamin E | 1 mg |
| Vitamin K | 91 mcg |
| Folate | 94 mcg |
| Thiamin | 0.3 mg |
| Riboflavin | 0.4 mg |
| Niacin | 6 mg |
| Choline | 97 mg |
Recipes you may also like
- Curried Quinoa and Cauliflower
- Catfish Stew and Rice
- Huevos Motuleños
- Curried Chicken with Raisins and Mushrooms
- Mediterranean Tuna Antipasti Salad
- Spaghetti with Quick Meat Sauce
- Tastee Burgers
- Scalloped Potatoes and Chicken with Fennel
Source
Recipe by: Stay Young at Heart: Cooking the Heart-Healthy Way — US Department of Health and Human Services — National Heart, Lung, and Blood Institute
Published by: the U.S. Department of Agriculture (Center for Nutrition Policy and Promotion / SNAP-Ed) on MyPlate Kitchen at https://www.myplate.gov/recipes/black-skillet-beef-greens-and-red-potatoes. Federal works are public domain in the United States.