Huevos Motuleños
A special breakfast when you have a little extra time.
- Yield
- 4 servings
- Serving size
- 2 Tortillas Huevos Motuleños
- Rating
- 3.91 of 5 (22 ratings)
Food groups
- Grains: 1 1/2 ounces
- Protein Foods: 1 1/2 ounces
- Vegetables: 1 1/2 cups
Ingredients
- 1 cup pinto beans, dry
- 6 cups water
- 8 small corn tortillas
- 1 can reduced-sodium peas, drained (about 15 ounces)
- 1/2 cup ham, cooked and diced (about 3 ounces)
- 4 egg whites
- 2 teaspoons vegetable oil
- 1 fresh tomato salsa
Directions
- Soak the pinto beans in 3 cups of water overnight in the refrigerator.
- Drain.
- Boil the beans in 3 cups fresh water until they are soft.
- Drain the water and mash the beans into a paste.
- Preheat oven to 350 °F. Place tortillas on a cookie sheet and bake for 1 to 2 minutes.
- Remove cookie sheet from oven and let tortillas cool.
- Spoon 1/4 cup of mashed beans on each tortilla.
- Drain peas and put 1/4 cup of peas on top of beans.
- Add 2 tablespoons of diced ham on top of peas.
- Bake the tortillas for about 8 minutes.
- In a mixing bowl, mix egg whites with vegetable oil.
- Cook the egg whites in a nonstick pan over medium heat until firm.
- Cut the egg into 8 pieces.
- Place baked tortillas on a plate.
- Cover ham and mashed beans with a piece of egg.
- Add 2 tablespoons of salsa on each tortilla, and serve two tortillas per person.
Nutrition per serving
| Nutrient | Amount |
|---|---|
| Total Calories | 389.4 |
| Total Fat | 5.67 g |
| Saturated Fat | 1 g |
| Monounsaturated Fat | 2 g |
| Polyunsaturated Fat | 2 g |
| Linoleic Acid | 2 g |
| α-Linolenic Acid | 0.3 g |
| Omega 3 - EPA | 0 g |
| Omega 3 - DHA | 0 g |
| Cholesterol | 9.11 mg |
| Carbohydrates | 63.83 g |
| Dietary Fiber | 17.52 g |
| Total Sugars | 7.98 g |
| Added Sugars included | 0 g |
| Protein | 23.65 g |
| Calcium | 126 mg |
| Potassium | 910 mg |
| Sodium | 392.36 mg |
| Copper | 1 mg |
| Iron | 4 mg |
| Magnesium | 121 mg |
| Phosphorus | 413 mg |
| Selenium | 23 mg |
| Zinc | 3 mg |
| Vitamin A | 108 mcg |
| Vitamin B6 | 0.5 mg |
| Vitamin B12 | 0.1 mcg |
| Vitamin C | 20 mg |
| Vitamin D | 0 mcg |
| Vitamin E | 2 mg |
| Vitamin K | 31 mcg |
| Folate | 230 mcg |
| Thiamin | 0.5 mg |
| Riboflavin | 0.4 mg |
| Niacin | 3 mg |
| Choline | 86 mg |
Recipes you may also like
- Catfish Stew and Rice
- Black Skillet Beef with Greens and Red Potatoes
- Curried Quinoa and Cauliflower
- Crunchy Berry Parfait
- Chicken Spaghetti
- Cuban Beans and Rice
- Curried Chicken with Raisins and Mushrooms
- Mediterranean Tuna Antipasti Salad
Source
Recipe by: A Harvest of Recipes with USDA Foods — USDA Food Distribution Program on Indian Reservations
Published by: the U.S. Department of Agriculture (Center for Nutrition Policy and Promotion / SNAP-Ed) on MyPlate Kitchen at https://www.myplate.gov/recipes/huevos-motulenos. Federal works are public domain in the United States.