Crunchy Berry Parfait
So quick, so easy, and so delicious! This parfait is a favorite among kids and adults alike. Use soy yogurt instead of regular yogurt for those who can't have dairy.
- Yield
- 1 Parfait
- Serving size
- 1 parfait
- Rating
- 3.58 of 5 (178 ratings)
Food groups
- Dairy: 1/2 cups
- Fruit: 1 cups
- Grains: 1 ounces
Ingredients
- 1/2 cup yogurt, non-fat vanilla
- 1 cup blueberries or strawberries (fresh or frozen thawed)
- 1/2 cup low-fat granola (or crunchy cereal)
Directions
- Wash hands with soap and water.
- Spoon yogurt into glass.
- Top with fruit and granola.
Nutrition per serving
| Nutrient | Amount |
|---|---|
| Total Calories | 397.35 |
| Total Fat | 7.87 g |
| Saturated Fat | 0.92 g |
| Monounsaturated Fat | 4 g |
| Polyunsaturated Fat | 2 g |
| Linoleic Acid | 2 g |
| α-Linolenic Acid | 0.4 g |
| Omega 3 - EPA | 0 g |
| Omega 3 - DHA | 0 g |
| Cholesterol | 2.45 mg |
| Carbohydrates | 71.56 g |
| Dietary Fiber | 7.67 g |
| Total Sugars | 39.89 g |
| Added Sugars included | 13 g |
| Protein | 13.32 g |
| Calcium | 273 mg |
| Potassium | 589 mg |
| Sodium | 181.93 mg |
| Copper | 0 mg |
| Iron | 2 mg |
| Magnesium | 89 mg |
| Phosphorus | 368 mg |
| Selenium | 15 mg |
| Zinc | 3 mg |
| Vitamin A | 7 mcg |
| Vitamin B6 | 0.2 mg |
| Vitamin B12 | 0.7 mcg |
| Vitamin C | 16 mg |
| Vitamin D | 1 mcg |
| Vitamin E | 2 mg |
| Vitamin K | 32 mcg |
| Folate | 37 mcg |
| Thiamin | 0.3 mg |
| Riboflavin | 0.4 mg |
| Niacin | 1 mg |
| Choline | 43 mg |
Recipes you may also like
- Chicken Spaghetti
- Cuban Beans and Rice
- Huevos Motuleños
- Sweet Potato Pancakes with Balsamic Maple Mushrooms
- Garden Cannellini Bean Salad
- Grilled Asparagus and Shrimp Quinoa Salad with Lemon Vinaigrette
- Grilled Chicken and Avocado Quinoa Pilaf
- Catfish Stew and Rice
Source
Recipe by: Saint Joseph College SNAP-Ed Nutrition Education Team
Published by: the U.S. Department of Agriculture (Center for Nutrition Policy and Promotion / SNAP-Ed) on MyPlate Kitchen at https://www.myplate.gov/recipes/crunchy-berry-parfait. Federal works are public domain in the United States.