Peach Apple Crisp
This delicious dessert is the perfect ending to any meal. This recipe is simple to prepare and the dish is satisfying to taste.
- Yield
- 8 servings
- Serving size
- 1/2 cup, 1/8 of recipe
- Rating
- 3.99 of 5 (456 ratings)
Food groups
- Fruit: 3/4 cups
- Grains: 1/2 ounces
Ingredients
- 1 1/3 cans (20 ounces total) peaches, in light syrup, drained and sliced
- 2 medium tart apples, peeled and sliced
- 1/2 teaspoon vanilla
- 1/4 teaspoon ground cinnamon
- 3/4 cup flour
- 1/4 cup brown sugar, packed
- 3 tablespoons chilled margarine
Directions
- Wash hands with soap and water.
- Preheat oven to 350 degrees F. Lightly grease 9x9x2-inch casserole dish.
- Combine peaches, apples, vanilla, and cinnamon in a bowl.
- Toss well and spread evenly in greased casserole dish.
- Combine flour and sugar in small bowl.
- Cut in margarine with two knives until the mixture resembles coarse meal.
- Sprinkle flour mixture evenly over fruit.
- Bake until lightly browned and bubbly, about 20 minutes.
Nutrition per serving
| Nutrient | Amount |
|---|---|
| Total Calories | 157.21 |
| Total Fat | 3.4 g |
| Saturated Fat | 0.68 g |
| Monounsaturated Fat | 1 g |
| Polyunsaturated Fat | 1 g |
| Linoleic Acid | 1 g |
| α-Linolenic Acid | 0.2 g |
| Omega 3 - EPA | 0 g |
| Omega 3 - DHA | 0 g |
| Cholesterol | 0.05 mg |
| Carbohydrates | 30.51 g |
| Dietary Fiber | 2.26 g |
| Total Sugars | 19.07 g |
| Added Sugars included | 7 g |
| Protein | 1.63 g |
| Calcium | 15 mg |
| Potassium | 176 mg |
| Sodium | 41.82 mg |
| Copper | 0 mg |
| Iron | 1 mg |
| Magnesium | 10 mg |
| Phosphorus | 27 mg |
| Selenium | 4 mg |
| Zinc | 0 mg |
| Vitamin A | 61 mcg |
| Vitamin B6 | 0.2 mg |
| Vitamin B12 | 0 mcg |
| Vitamin C | 4 mg |
| Vitamin D | 0 mcg |
| Vitamin E | 2 mg |
| Vitamin K | 8 mcg |
| Folate | 36 mcg |
| Thiamin | 0.1 mg |
| Riboflavin | 0.1 mg |
| Niacin | 1 mg |
| Choline | 7 mg |
Recipes you may also like
- Scrambled Tofu
- Angel Food Cake
- Italian Bean Patties
- Hearty Vegetable Salad with Herb Dressing
- Butternut Squash & Apple Soup
- Green Tea Berry Banana Smoothie
- Honey Lemon Chicken
- Green Onion Omelet
Source
Recipe by: Recipes and Tips for Healthy, Thrifty Meals — USDA Center for Nutrition Policy and Promotion
Published by: the U.S. Department of Agriculture (Center for Nutrition Policy and Promotion / SNAP-Ed) on MyPlate Kitchen at https://www.myplate.gov/recipes/peach-apple-crisp. Federal works are public domain in the United States.