Green Tea Berry Banana Smoothie
A small handful of ingredients makes a big splash in this smoothie. The smoothie looks deep purple, but you can definitely taste the green tea thanks to the strong brew. Enjoy it as an on-the-go breakfast, a refreshing afternoon snack or a sweet ending after a meal.
- Yield
- 4 Servings
- Serving size
- 1 1/2 cup per serving
- Rating
- 3.87 of 5 (15 ratings)
Food groups
- Dairy: 1/4 cups
- Fruit: 1 1/4 cups
Ingredients
- 3 cups water
- 8 single-serving bags of green tea
- 3 cups frozen mixed berries (~16 ounces)
- 2 medium bananas, peeled, cut in half and frozen
- 1 cup fat-free plain Greek yogurt
- 2 teaspoons fresh grated peeled gingerroot (optional)
- 2 teaspoons vanilla extract (optional)
- 2 teaspoons chia or flax seeds (optional)
Directions
- Wash hands with soap and water.
- Add the water to a small saucepan.
- Bring the water to a boil over high heat.
- Remove the pan from the heat.
- Add the tea bags. (Be sure the tea bags are submerged.) Let steep for 4 minutes.
- Discard the tea bags.
- Let the tea mixture cool for 30 minutes.
- Pour into a water pitcher.
- Refrigerate for 2 hours, or until chilled.
- In a food processor or blender, process the tea, berries, bananas, yogurt, gingerroot and vanilla until smooth.
- Pour into four glasses.
- Sprinkle with the chia seeds.
Nutrition per serving
| Nutrient | Amount |
|---|---|
| Total Calories | 155.75 |
| Total Fat | 1.13 g |
| Saturated Fat | 0.16 g |
| Monounsaturated Fat | 0 g |
| Polyunsaturated Fat | 0 g |
| Linoleic Acid | 0 g |
| α-Linolenic Acid | 0.2 g |
| Omega 3 - EPA | 0 g |
| Omega 3 - DHA | 0 g |
| Cholesterol | 3.06 mg |
| Carbohydrates | 29.92 g |
| Dietary Fiber | 8.38 g |
| Total Sugars | 16.93 g |
| Added Sugars included | 0 g |
| Protein | 8.12 g |
| Calcium | 105 mg |
| Potassium | 462 mg |
| Sodium | 30.38 mg |
| Copper | 0 mg |
| Iron | 1 mg |
| Magnesium | 51 mg |
| Phosphorus | 130 mg |
| Selenium | 6 mg |
| Zinc | 1 mg |
| Vitamin A | 3 mcg |
| Vitamin B6 | 0.2 mg |
| Vitamin B12 | 0.4 mcg |
| Vitamin C | 37 mg |
| Vitamin D | 0 mcg |
| Vitamin E | 1 mg |
| Vitamin K | 9 mcg |
| Folate | 37 mcg |
| Thiamin | 0.1 mg |
| Riboflavin | 0.2 mg |
| Niacin | 1 mg |
| Choline | 29 mg |
Recipes you may also like
- Deep Dish Apple Cranberry Pie
- Butternut Squash & Apple Soup
- Pear Rabbit
- Strawberry and Banana Fruit Smoothie
- Microwave Baked Potato
- Broccoli Salad
- Lentil Vegetable Soup
- Grilled Vegetables
Source
Recipe by: Created by the Lipton Teas and Infusions & AHA, a member of the MyPlate National Strategic Partnership Program
Published by: the U.S. Department of Agriculture (Center for Nutrition Policy and Promotion / SNAP-Ed) on MyPlate Kitchen at https://www.myplate.gov/recipes/green-tea-berry-banana-smoothie. Federal works are public domain in the United States.