Deep Dish Apple Cranberry Pie
Cranberries and apples are the perfect combination for this delicious homemade dessert.
- Yield
- 10 servings
- Serving size
- 1 slice, 1/10 of recipe
- Rating
- 3.66 of 5 (91 ratings)
Food groups
- Fruit: 1 cups
- Grains: 1/2 ounces
Ingredients
- 4 large apples, peeled, cored, and sliced
- 2 1/2 cups cranberries, fresh or frozen
- 3/4 cup sugar
- 1/4 cup flour
- 1 teaspoon apple pie spice
- 1 pie crust, prepared
Directions
- Wash hands with soap and water.
- Stir all ingredients (except for the pie crust) together in a medium sized mixing bowl and place in a 10-inch deep dish pie pan.
- Place one pie crust on top of the fruits.
- Cut 3 or 4 slits to allow the steam to escape.
- Bake at 375 °F for about an hour.
- Serve warm.
- Refrigerate any leftovers.
Nutrition per serving
| Nutrient | Amount |
|---|---|
| Total Calories | 155.35 |
| Total Fat | 0.99 g |
| Saturated Fat | 0.28 g |
| Monounsaturated Fat | 0 g |
| Polyunsaturated Fat | 0 g |
| Linoleic Acid | 0 g |
| α-Linolenic Acid | 0 g |
| Omega 3 - EPA | 0 g |
| Omega 3 - DHA | 0 g |
| Cholesterol | 0 mg |
| Carbohydrates | 36.17 g |
| Dietary Fiber | 3.12 g |
| Total Sugars | 27.88 g |
| Added Sugars included | 15 g |
| Protein | 0.77 g |
| Calcium | 9 mg |
| Potassium | 128 mg |
| Sodium | 12.48 mg |
| Copper | 0 mg |
| Iron | 0 mg |
| Magnesium | 8 mg |
| Phosphorus | 17 mg |
| Selenium | 1 mg |
| Zinc | 0 mg |
| Vitamin A | 4 mcg |
| Vitamin B6 | 0.1 mg |
| Vitamin B12 | 0 mcg |
| Vitamin C | 8 mg |
| Vitamin D | 0 mcg |
| Vitamin E | 1 mg |
| Vitamin K | 4 mcg |
| Folate | 12 mcg |
| Thiamin | 0 mg |
| Riboflavin | 0.1 mg |
| Niacin | 0 mg |
| Choline | 5 mg |
Recipes you may also like
- Green Tea Berry Banana Smoothie
- Butternut Squash & Apple Soup
- Pear Rabbit
- Strawberry and Banana Fruit Smoothie
- Microwave Baked Potato
- Broccoli Salad
- Lentil Vegetable Soup
- Grilled Vegetables
Source
Recipe by: Food and Health Communications, Inc.
Published by: the U.S. Department of Agriculture (Center for Nutrition Policy and Promotion / SNAP-Ed) on MyPlate Kitchen at https://www.myplate.gov/recipes/deep-dish-apple-cranberry-pie. Federal works are public domain in the United States.