Butternut Squash & Apple Soup
- Yield
- 4 Servings
- Serving size
- 1/4 of recipe
- Rating
- 3.00 of 5 (2 ratings)
Food groups
- Fruit: 1/2 cups
- Vegetables: 1 cups
Ingredients
- 1 medium onion (chopped)
- 1 medium celery stalk (chopped)
- 1 medium carrot (chopped)
- 2 tablespoons olive oil (or cooking oil of choice)
- 4 cups water
- 1 medium butternut squash (peeled, seeded, and chopped)
- 1 medium tart apple (peeled, cored, and chopped)
- 3 teaspoons low-sodium bouillon (1 tablespoon)
- 1/8 teaspoon cayenne pepper
- 1/8 teaspoon black pepper
- 1/8 teaspoon cinnamon
- 1/8 teaspoon nutmeg
- 1/8 teaspoon salt
Directions
- Wash hands with soap and water.
- In a stockpot, add the onion, celery, carrot, and oil.
- Sauté for about 5 minutes or until the vegetables are tender.
- Add water, squash, apple, and bouillon to the pot.
- Bring to a boil.
- Reduce heat to low, then cover, and simmer.
- Continue cooking for 30 minutes or until the squash and carrots are soft.
- Carefully transfer soup to a food processor or blender and puree.
- NOTE: If an immersion blender is available, the soup does not need to be transferred.
- Add seasonings.
- Serve warm.
Nutrition per serving
| Nutrient | Amount |
|---|---|
| Total Calories | 158.57 |
| Total Fat | 7.78 g |
| Saturated Fat | 1.27 g |
| Monounsaturated Fat | 5 g |
| Polyunsaturated Fat | 1 g |
| Linoleic Acid | 1 g |
| α-Linolenic Acid | 0.1 g |
| Omega 3 - EPA | 0 g |
| Omega 3 - DHA | 0 g |
| Cholesterol | 0.25 mg |
| Carbohydrates | 21.82 g |
| Dietary Fiber | 4.95 g |
| Total Sugars | 12.35 g |
| Added Sugars included | 0 g |
| Protein | 1.77 g |
| Calcium | 50 mg |
| Potassium | 417 mg |
| Sodium | 127.17 mg |
| Copper | 0 mg |
| Iron | 1 mg |
| Magnesium | 24 mg |
| Phosphorus | 45 mg |
| Selenium | 1 mg |
| Zinc | 0 mg |
| Vitamin A | 368 mcg |
| Vitamin B6 | 0.2 mg |
| Vitamin B12 | 0 mcg |
| Vitamin C | 15 mg |
| Vitamin D | 0 mcg |
| Vitamin E | 2 mg |
| Vitamin K | 13 mcg |
| Folate | 32 mcg |
| Thiamin | 0.1 mg |
| Riboflavin | 0.1 mg |
| Niacin | 1 mg |
| Choline | 18 mg |
Recipes you may also like
- Strawberry and Banana Fruit Smoothie
- Microwave Baked Potato
- Green Tea Berry Banana Smoothie
- Deep Dish Apple Cranberry Pie
- Broccoli Salad
- Lentil Vegetable Soup
- Cheese and Corn Chowder
- Black Bean Burrito
Source
Recipe by: Virginia Cooperative Extension - www.eatsmartmovemoreva.org
Published by: the U.S. Department of Agriculture (Center for Nutrition Policy and Promotion / SNAP-Ed) on MyPlate Kitchen at https://www.myplate.gov/recipes/butternut-squash-apple-soup. Federal works are public domain in the United States.