Broccoli Salad
Chopped broccoli, raisins, onion and crumbled bacon make this colorful salad a tasty side dish.
- Yield
- 8 servings
- Serving size
- 1/8 of recipe
- Rating
- 3.85 of 5 (99 ratings)
Food groups
- Fruit: 1/4 cups
- Vegetables: 1 cups
Ingredients
- 6 cups broccoli (chopped)
- 1 cup raisins
- 1 red onion (medium, peeled and diced)
- 2 tablespoons sugar
- bacon slices (8 slices, cooked and crumbled, optional)
- 2 tablespoons lemon juice
- 3/4 cup light mayonnaise
Directions
- Wash hands with soap and water.
- Combine all ingredients in a medium bowl, and mix well.
- Chill for 1 to 2 hours.
- Serve.
Nutrition per serving
| Nutrient | Amount |
|---|---|
| Total Calories | 162.32 |
| Total Fat | 5.52 g |
| Saturated Fat | 0.86 g |
| Monounsaturated Fat | 1 g |
| Polyunsaturated Fat | 3 g |
| Linoleic Acid | 3 g |
| α-Linolenic Acid | 0.4 g |
| Omega 3 - EPA | 0 g |
| Omega 3 - DHA | 0 g |
| Cholesterol | 3.75 mg |
| Carbohydrates | 27.2 g |
| Dietary Fiber | 2.85 g |
| Total Sugars | 19.11 g |
| Added Sugars included | 4 g |
| Protein | 2.65 g |
| Calcium | 48 mg |
| Potassium | 396 mg |
| Sodium | 223.58 mg |
| Copper | 0 mg |
| Iron | 1 mg |
| Magnesium | 24 mg |
| Phosphorus | 75 mg |
| Selenium | 2 mg |
| Zinc | 0 mg |
| Vitamin A | 7 mcg |
| Vitamin B6 | 0.2 mg |
| Vitamin B12 | 0 mcg |
| Vitamin C | 65 mg |
| Vitamin D | 0 mcg |
| Vitamin E | 1 mg |
| Vitamin K | 82 mcg |
| Folate | 50 mcg |
| Thiamin | 0.1 mg |
| Riboflavin | 0.1 mg |
| Niacin | 1 mg |
| Choline | 18 mg |
Recipes you may also like
- Lentil Vegetable Soup
- Microwave Baked Potato
- Strawberry and Banana Fruit Smoothie
- Black Bean Burrito
- Carrots with Tomatoes and Macaroni
- Butternut Squash & Apple Soup
- Quinoa and Black Bean Salad
- Beets, Beans, and Greens
Source
Recipe by: In the Kitchen with Chef Stephanie Green — Arizona Nutrition Network
Published by: the U.S. Department of Agriculture (Center for Nutrition Policy and Promotion / SNAP-Ed) on MyPlate Kitchen at https://www.myplate.gov/recipes/broccoli-salad. Federal works are public domain in the United States.