Carrots with Tomatoes and Macaroni
Each serving of this delicious and quick pasta dish provides 1 1/2 cups of veggies.
- Yield
- 4 servings
- Serving size
- 1/4 of recipe
- Rating
- 3.41 of 5 (180 ratings)
Food groups
- Grains: 1/2 ounces
- Vegetables: 1 cups
Ingredients
- 1 tablespoon olive oil (or cooking oil of choice)
- 1 small onion, chopped
- 4 plum tomatoes, chopped
- 1/2 cup canned tomato juice, low-sodium
- 6 large carrots, peeled and sliced
- 1/4 teaspoon salt
- 1/4 teaspoon black pepper
- 1/4 teaspoon sugar
- 2 tablespoons fresh parsley, chopped (or 1 teaspoon dried)
- 1 teaspoon butter
- 1 cup elbow macaroni, cooked
Directions
- Wash hands with soap and water.
- In a saucepan, cook the onion in the oil until soft but not brown.
- Add the tomatoes, tomato juice, carrots, salt, pepper, and sugar.
- Cover and cook over low heat for 5 minutes.
- Remove the cover and cook over low heat, stirring often, for another 5 minutes, or until the carrots are tender and the tomatoes are cooked down to a sauce.
- Stir in the parsley.
- Mix the butter with the cooked macaroni.
- Add the macaroni to the carrot mixture and stir together.
Nutrition per serving
| Nutrient | Amount |
|---|---|
| Total Calories | 164.69 |
| Total Fat | 5.25 g |
| Saturated Fat | 1.3 g |
| Monounsaturated Fat | 3 g |
| Polyunsaturated Fat | 1 g |
| Linoleic Acid | 1 g |
| α-Linolenic Acid | 0.1 g |
| Omega 3 - EPA | 0 g |
| Omega 3 - DHA | 0 g |
| Cholesterol | 2.69 mg |
| Carbohydrates | 26.4 g |
| Dietary Fiber | 4.25 g |
| Total Sugars | 8.2 g |
| Added Sugars included | 0 g |
| Protein | 4.07 g |
| Calcium | 51 mg |
| Potassium | 530 mg |
| Sodium | 233.69 mg |
| Copper | 0 mg |
| Iron | 1 mg |
| Magnesium | 29 mg |
| Phosphorus | 83 mg |
| Selenium | 10 mg |
| Zinc | 1 mg |
| Vitamin A | 720 mcg |
| Vitamin B6 | 0.2 mg |
| Vitamin B12 | 0 mcg |
| Vitamin C | 36 mg |
| Vitamin D | 0 mcg |
| Vitamin E | 2 mg |
| Vitamin K | 46 mcg |
| Folate | 77 mcg |
| Thiamin | 0.2 mg |
| Riboflavin | 0.2 mg |
| Niacin | 2 mg |
| Choline | 18 mg |
Recipes you may also like
- Black Bean Burrito
- Lentil Vegetable Soup
- Quinoa and Black Bean Salad
- Broccoli Salad
- Beets, Beans, and Greens
- Microwave Baked Potato
- Fruit and Yogurt Breakfast Shake
- Strawberry and Banana Fruit Smoothie
Source
Recipe by: University of Rhode Island Cooperative Extension — Expanded Food and Nutrition Education Program
Published by: the U.S. Department of Agriculture (Center for Nutrition Policy and Promotion / SNAP-Ed) on MyPlate Kitchen at https://www.myplate.gov/recipes/carrots-tomatoes-and-macaroni. Federal works are public domain in the United States.