Fruit and Yogurt Breakfast Shake
Shake up your day with this quick and easy breakfast. Make this recipe with any of your favorite fruits, especially when they are in season!
- Yield
- 2 servings
- Serving size
- 1/2 of recipe
- Rating
- 4.13 of 5 (309 ratings)
Food groups
- Dairy: 1/4 cups
- Fruit: 1 cups
Ingredients
- 1 banana, medium, very ripe, (peeled)
- 3/4 cup pineapple juice
- 1/2 cup yogurt, low-fat vanilla
- 1/2 cup strawberries (remove stems and rinse)
Directions
- Wash hands with soap and water.
- Blend banana with pineapple juice, yogurt, and strawberries in a blender.
- Blend until smooth.
- Divide shake between 2 glasses and serve immediately.
Nutrition per serving
| Nutrient | Amount |
|---|---|
| Total Calories | 168.24 |
| Total Fat | 1.3 g |
| Saturated Fat | 0.67 g |
| Monounsaturated Fat | 0 g |
| Polyunsaturated Fat | 0 g |
| Linoleic Acid | 0 g |
| α-Linolenic Acid | 0 g |
| Omega 3 - EPA | 0 g |
| Omega 3 - DHA | 0 g |
| Cholesterol | 3.68 mg |
| Carbohydrates | 35.17 g |
| Dietary Fiber | 1.93 g |
| Total Sugars | 27.25 g |
| Added Sugars included | 2 g |
| Protein | 4.16 g |
| Calcium | 129 mg |
| Potassium | 499 mg |
| Sodium | 47.26 mg |
| Copper | 0 mg |
| Iron | 0 mg |
| Magnesium | 43 mg |
| Phosphorus | 115 mg |
| Selenium | 2 mg |
| Zinc | 1 mg |
| Vitamin A | 10 mcg |
| Vitamin B6 | 0.3 mg |
| Vitamin B12 | 0.3 mcg |
| Vitamin C | 70 mg |
| Vitamin D | 1 mcg |
| Vitamin E | 0 mg |
| Vitamin K | 1 mcg |
| Folate | 36 mcg |
| Thiamin | 0.1 mg |
| Riboflavin | 0.2 mg |
| Niacin | 1 mg |
| Choline | 20 mg |
Recipes you may also like
- Beets, Beans, and Greens
- Turkey Salad with Orange Vinaigrette
- Quinoa and Black Bean Salad
- Lentil Chili
- Seasoned Roasted Vegetables
- Carrots with Tomatoes and Macaroni
- Black Bean Burrito
- Cheese and Corn Chowder
Source
Recipe by: Recipes to Grow On — University of Illinois Extension Service
Published by: the U.S. Department of Agriculture (Center for Nutrition Policy and Promotion / SNAP-Ed) on MyPlate Kitchen at https://www.myplate.gov/recipes/fruit-and-yogurt-breakfast-shake. Federal works are public domain in the United States.