Cheese and Corn Chowder
This is a hearty vegetarian soup for a filling and healthy meal on a chilly night. If you have leftovers that have been properly handled, you can add ham, chicken, or other meat for more protein.
- Yield
- 6 servings
- Serving size
- 1/6 of recipe
- Rating
- 3.32 of 5 (102 ratings)
Food groups
- Dairy: 1/2 cups
- Vegetables: 1 cups
Ingredients
- 2 cups potatoes, diced
- 1 cup carrot, sliced
- 1 cup celery, chopped
- 1/2 cup onion, chopped
- 1/4 teaspoon black pepper
- 1 can (14.75 ounce) cream-style corn, low-sodium
- 1 1/2 cups milk, non-fat
- 1/2 cup cheddar or American cheese, shredded
Directions
- Wash hands with soap and water.
- Combine potatoes, carrots, celery, onion and seasonings in pan.
- Add 1 cup water.
- Cover and simmer 10 minutes.
- Add corn and pepper.
- Cook 5 more minutes or until vegetables are cooked.
- Add milk and cheese.
- Stir until cheese melts and chowder is heated through.
- Do not boil.
- Serve hot.
Nutrition per serving
| Nutrient | Amount |
|---|---|
| Total Calories | 163.6 |
| Total Fat | 3.69 g |
| Saturated Fat | 1.92 g |
| Monounsaturated Fat | 1 g |
| Polyunsaturated Fat | 0 g |
| Linoleic Acid | 0 g |
| α-Linolenic Acid | 0 g |
| Omega 3 - EPA | 0 g |
| Omega 3 - DHA | 0 g |
| Cholesterol | 11.25 mg |
| Carbohydrates | 28.15 g |
| Dietary Fiber | 2.84 g |
| Total Sugars | 7.58 g |
| Added Sugars included | 0 g |
| Protein | 6.99 g |
| Calcium | 173 mg |
| Potassium | 553 mg |
| Sodium | 122.62 mg |
| Copper | 0 mg |
| Iron | 1 mg |
| Magnesium | 39 mg |
| Phosphorus | 188 mg |
| Selenium | 5 mg |
| Zinc | 1 mg |
| Vitamin A | 229 mcg |
| Vitamin B6 | 0.3 mg |
| Vitamin B12 | 0.5 mcg |
| Vitamin C | 10 mg |
| Vitamin D | 1 mcg |
| Vitamin E | 0 mg |
| Vitamin K | 10 mcg |
| Folate | 58 mcg |
| Thiamin | 0.1 mg |
| Riboflavin | 0.2 mg |
| Niacin | 2 mg |
| Choline | 37 mg |
Notes
To make a Ham, Cheese, and Corn Chowder: Add 1/2 cup cubed, cooked ham.
Recipes you may also like
- Microwave Baked Potato
- Strawberry and Banana Fruit Smoothie
- Quinoa and Black Bean Salad
- Beets, Beans, and Greens
- Fruit and Yogurt Breakfast Shake
- Butternut Squash & Apple Soup
- Lentil Chili
- Green Tea Berry Banana Smoothie
Source
Recipe by: Montana State University Extension Service — Nutrition Education Program
Published by: the U.S. Department of Agriculture (Center for Nutrition Policy and Promotion / SNAP-Ed) on MyPlate Kitchen at https://www.myplate.gov/recipes/cheese-and-corn-chowder. Federal works are public domain in the United States.