Seasoned Roasted Vegetables
Italian salad dressing brings flavor to this veggie dish that cooks in just half and hour in the oven. Pairs well with fish, chicken, or tofu.
- Yield
- 5 servings
- Serving size
- 3/4 cup
- Rating
- 4.00 of 5 (17 ratings)
Food groups
- Vegetables: 2 cups
Ingredients
- 2 medium zucchinis, washed and sliced
- 2 medium yellow squashes, washed and sliced
- 4 medium potatoes, scrubbed and sliced
- 1/2 onion, peeled and sliced
- 1/2 medium bell pepper (green or red), washed, seeded, and sliced
- 1/4 cup fat free Italian salad dressing
Directions
- Wash hands with soap and water.
- Preheat oven to 350 degrees F. Stir vegetables and dressing in large bowl.
- Spread vegetables in the center sheet of aluminum foil on top of baking sheet.
- Bring together and seal to make packet.
- Bake for 20 to 30 minutes.
Nutrition per serving
| Nutrient | Amount |
|---|---|
| Total Calories | 170.85 |
| Total Fat | 0.77 g |
| Saturated Fat | 0.22 g |
| Monounsaturated Fat | 0 g |
| Polyunsaturated Fat | 0 g |
| Linoleic Acid | 0 g |
| α-Linolenic Acid | 0.1 g |
| Omega 3 - EPA | 0 g |
| Omega 3 - DHA | 0 g |
| Cholesterol | 0.23 mg |
| Carbohydrates | 37.62 g |
| Dietary Fiber | 5.07 g |
| Total Sugars | 7.76 g |
| Added Sugars included | 1 g |
| Protein | 5.52 g |
| Calcium | 57 mg |
| Potassium | 1160 mg |
| Sodium | 153.17 mg |
| Copper | 0 mg |
| Iron | 2 mg |
| Magnesium | 71 mg |
| Phosphorus | 169 mg |
| Selenium | 1 mg |
| Zinc | 1 mg |
| Vitamin A | 18 mcg |
| Vitamin B6 | 0.7 mg |
| Vitamin B12 | 0 mcg |
| Vitamin C | 47 mg |
| Vitamin D | 0 mcg |
| Vitamin E | 0 mg |
| Vitamin K | 10 mcg |
| Folate | 72 mcg |
| Thiamin | 0.2 mg |
| Riboflavin | 0.2 mg |
| Niacin | 3 mg |
| Choline | 35 mg |
Recipes you may also like
- Lentil Chili
- Turkey Salad with Orange Vinaigrette
- Butternut Squash with Black Beans
- Fruit and Yogurt Breakfast Shake
- Beets, Beans, and Greens
- Quinoa and Black Bean Salad
- Vegetable and Rice Skillet Meal
- Carrots with Tomatoes and Macaroni
Source
Recipe by: University of Maryland Cooperative Extension — SNAP-Ed Program
Published by: the U.S. Department of Agriculture (Center for Nutrition Policy and Promotion / SNAP-Ed) on MyPlate Kitchen at https://www.myplate.gov/recipes/seasoned-roasted-vegetables. Federal works are public domain in the United States.