Chicken Salad
Onion and pickle relish spice up a traditional chicken salad.
- Yield
- 6 servings
- Serving size
- 1/6 of recipe
- Rating
- 4.16 of 5 (424 ratings)
Food groups
- Protein Foods: 2 ounces
- Vegetables: 1/4 cups
Ingredients
- 2 1/2 cups cooked chicken breast, diced
- 1/2 cup celery, chopped
- 1/4 cup onion, chopped
- 3 packages pickle relish (2 tablespoons)
- 1/2 cup light mayonnaise
Directions
- How to use:
Nutrition per serving
| Nutrient | Amount |
|---|---|
| Total Calories | 150.67 |
| Total Fat | 6.66 g |
| Saturated Fat | 1.16 g |
| Monounsaturated Fat | 2 g |
| Polyunsaturated Fat | 3 g |
| Linoleic Acid | 3 g |
| α-Linolenic Acid | 0.3 g |
| Omega 3 - EPA | 0 g |
| Omega 3 - DHA | 0 g |
| Cholesterol | 58.91 mg |
| Carbohydrates | 4.36 g |
| Dietary Fiber | 0.32 g |
| Total Sugars | 2.57 g |
| Added Sugars included | 2 g |
| Protein | 17.35 g |
| Calcium | 10 mg |
| Potassium | 249 mg |
| Sodium | 244.12 mg |
| Copper | 0 mg |
| Iron | 0 mg |
| Magnesium | 18 mg |
| Phosphorus | 138 mg |
| Selenium | 18 mg |
| Zinc | 1 mg |
| Vitamin A | 12 mcg |
| Vitamin B6 | 0.5 mg |
| Vitamin B12 | 0.1 mcg |
| Vitamin C | 1 mg |
| Vitamin D | 0 mcg |
| Vitamin E | 1 mg |
| Vitamin K | 18 mcg |
| Folate | 10 mcg |
| Thiamin | 0.1 mg |
| Riboflavin | 0.1 mg |
| Niacin | 6 mg |
| Choline | 47 mg |
Recipes you may also like
- Apple Carrot Soup
- Jamaican Jerk Chicken
- Green Onion Omelet
- Honey Lemon Chicken
- Plantain Cups with Shredded Chicken | Mofonguitos
- Italian Bean Patties
- Low Fat Ranch Dip
- Hearty Vegetable Salad with Herb Dressing
Source
Recipe by: Adapted from: Any Day's a Picnic Chicken Salad , University of Wisconsin Cooperative Extension Service — A Family Living Program
Published by: the U.S. Department of Agriculture (Center for Nutrition Policy and Promotion / SNAP-Ed) on MyPlate Kitchen at https://www.myplate.gov/recipes/chicken-salad. Federal works are public domain in the United States.