Honey Lemon Chicken
Honey adds sweetness to this tangy chicken dish. Enjoy with a side of steamed vegetables and brown rice.
- Yield
- 8 servings
- Serving size
- 1 chicken piece (average), 1/8 of recipe
- Rating
- 3.48 of 5 (106 ratings)
Food groups
- Grains: 1/2 ounces
- Protein Foods: 1 1/2 ounces
Ingredients
- 1 tablespoon vegetable oil
- 1 pound chicken (cut into 8 pieces)
- 1/2 cup flour (all purpose)
- 1 teaspoon salt
- 1/4 cup honey*
- 1/4 cup lemon juice
- 1 teaspoon rosemary (fresh or dried)
Directions
- Wash hands with soap and water.
- Preheat oven to 375 °F. Line a baking pan with foil for easy clean up.
- Lightly oil the foil.
- Combine flour and salt in a plastic bag.
- Shake chicken pieces in flour mixture, remove from bag and place on prepared pan.
- Bake for 45 minutes.
- Combine honey, lemon, and rosemary.
- Spoon mixture over chicken to glaze chicken pieces.
- Bake another 15 minutes.
Nutrition per serving
| Nutrient | Amount |
|---|---|
| Total Calories | 155.74 |
| Total Fat | 4.95 g |
| Saturated Fat | 1.11 g |
| Monounsaturated Fat | 2 g |
| Polyunsaturated Fat | 1 g |
| Linoleic Acid | 1 g |
| α-Linolenic Acid | 0.1 g |
| Omega 3 - EPA | 0 g |
| Omega 3 - DHA | 0 g |
| Cholesterol | 37.34 mg |
| Carbohydrates | 14.66 g |
| Dietary Fiber | 0.3 g |
| Total Sugars | 8.35 g |
| Added Sugars included | 8 g |
| Protein | 13.01 g |
| Calcium | 10 mg |
| Potassium | 125 mg |
| Sodium | 333.61 mg |
| Copper | 0 mg |
| Iron | 1 mg |
| Magnesium | 13 mg |
| Phosphorus | 91 mg |
| Selenium | 12 mg |
| Zinc | 1 mg |
| Vitamin A | 7 mcg |
| Vitamin B6 | 0.2 mg |
| Vitamin B12 | 0.1 mcg |
| Vitamin C | 1 mg |
| Vitamin D | 0 mcg |
| Vitamin E | 0 mg |
| Vitamin K | 3 mcg |
| Folate | 26 mcg |
| Thiamin | 0.1 mg |
| Riboflavin | 0.1 mg |
| Niacin | 4 mg |
| Choline | 34 mg |
Notes
*Children under the age of one should not consume honey.
Recipes you may also like
- Green Onion Omelet
- Italian Bean Patties
- Hearty Vegetable Salad with Herb Dressing
- Skillet-Braised Chicken
- Apple Carrot Soup
- Chicken Salad
- Lentil Vegetable Soup
- Jamaican Jerk Chicken
Source
Recipe by: Montana State University Extension Service — Nutrition Education Program
Published by: the U.S. Department of Agriculture (Center for Nutrition Policy and Promotion / SNAP-Ed) on MyPlate Kitchen at https://www.myplate.gov/recipes/honey-lemon-chicken. Federal works are public domain in the United States.