Apple Carrot Soup
Ginger and orange peel are the secret ingredients to this pork, apple, and carrot soup.
- Yield
- 8 servings
- Serving size
- 1 cup (730g)
- Rating
- 3.58 of 5 (228 ratings)
Food groups
- Fruit: 1 cups
- Protein Foods: 1 1/2 ounces
- Vegetables: 1/4 cups
Ingredients
- 1 pound lean pork, cut into chunks
- 4 medium apples, cored and quartered (with skin)
- 4 large carrots, peeled and cut into chunks
- orange peel, dried (1 teaspoon, optional)
- 4 slices ginger
- 1/2 teaspoon salt
- 20 cups water
Directions
- Wash hands with soap and water.
- In a large pot over high heat, combine all ingredients, bring to a boil.
- Reduce heat to medium and simmer until soup reduces to about 8 cups of liquid, about 3 to 4 hours.
- Skim fat from surface and serve.
- Store leftover soup covered in refrigerator for up to 3 days.
Nutrition per serving
| Nutrient | Amount |
|---|---|
| Total Calories | 150.84 |
| Total Fat | 2.9 g |
| Saturated Fat | 0.96 g |
| Monounsaturated Fat | 1 g |
| Polyunsaturated Fat | 0 g |
| Linoleic Acid | 0 g |
| α-Linolenic Acid | 0 g |
| Omega 3 - EPA | 0 g |
| Omega 3 - DHA | 0 g |
| Cholesterol | 31.99 mg |
| Carbohydrates | 17.75 g |
| Dietary Fiber | 2.92 g |
| Total Sugars | 13.48 g |
| Added Sugars included | 0 g |
| Protein | 13.08 g |
| Calcium | 35 mg |
| Potassium | 397 mg |
| Sodium | 247.87 mg |
| Copper | 0 mg |
| Iron | 0 mg |
| Magnesium | 27 mg |
| Phosphorus | 136 mg |
| Selenium | 22 mg |
| Zinc | 1 mg |
| Vitamin A | 231 mcg |
| Vitamin B6 | 0.4 mg |
| Vitamin B12 | 0.3 mcg |
| Vitamin C | 6 mg |
| Vitamin D | 0 mcg |
| Vitamin E | 0 mg |
| Vitamin K | 6 mcg |
| Folate | 5 mcg |
| Thiamin | 0.3 mg |
| Riboflavin | 0.2 mg |
| Niacin | 4 mg |
| Choline | 41 mg |
Recipes you may also like
- Chicken Salad
- Jamaican Jerk Chicken
- Green Onion Omelet
- Honey Lemon Chicken
- Plantain Cups with Shredded Chicken | Mofonguitos
- Italian Bean Patties
- Hearty Vegetable Salad with Herb Dressing
- Low Fat Ranch Dip
Source
Recipe by: Healthy & Delicious: Simple Ways to Low Fat Chinese Cooking — San Francisco Department of Public Health — Chinatown Public Health Center
Published by: the U.S. Department of Agriculture (Center for Nutrition Policy and Promotion / SNAP-Ed) on MyPlate Kitchen at https://www.myplate.gov/recipes/apple-carrot-soup. Federal works are public domain in the United States.