Vegetable Cheese Soup
Swiss cheese, vegetables, and curry powder make this thick and creamy soup a filling meal on a cold night this winter. Serve with whole wheat toast on the side.
- Yield
- 4 servings
- Serving size
- 1/4 of recipe
- Rating
- 3.99 of 5 (490 ratings)
Food groups
- Dairy: 1 1/4 cups
- Vegetables: 1 cups
Ingredients
- 3 cups water, divided
- 3 cups mixed vegetables, frozen or fresh, chopped
- 1/4 cup onions, chopped
- 1 teaspoon salt (optional)
- 1/2 teaspoon curry powder (optional)
- 1 cup non-fat dry milk
- 1 1/2 tablespoons cornstarch
- 1/2 cup Swiss cheese, cut into small pieces
- green onions, optional
Directions
- Wash hands with soap and water.
- Bring 2 cups water to a boil.
- Add vegetables, onions, salt, and curry powder, if using.
- Reduce heat, cover and cook until almost tender.
- Mix remaining 1 cup water, dry milk, and cornstarch together in a small bowl.
- Add to partially cooked vegetables.
- Cook over medium heat, stirring often, until thickened.
- Add cheese and stir until melted.
- Add more water if too thick.
- Top with green onions if desired.
Nutrition per serving
| Nutrient | Amount |
|---|---|
| Total Calories | 218.05 |
| Total Fat | 4.53 g |
| Saturated Fat | 2.59 g |
| Monounsaturated Fat | 1 g |
| Polyunsaturated Fat | 0 g |
| Linoleic Acid | 0 g |
| α-Linolenic Acid | 0.1 g |
| Omega 3 - EPA | 0 g |
| Omega 3 - DHA | 0 g |
| Cholesterol | 15.96 mg |
| Carbohydrates | 30.31 g |
| Dietary Fiber | 6.16 g |
| Total Sugars | 13.48 g |
| Added Sugars included | 0 g |
| Protein | 13.78 g |
| Calcium | 376 mg |
| Potassium | 556 mg |
| Sodium | 171.53 mg |
| Copper | 0 mg |
| Iron | 1 mg |
| Magnesium | 56 mg |
| Phosphorus | 314 mg |
| Selenium | 9 mg |
| Zinc | 2 mg |
| Vitamin A | 439 mcg |
| Vitamin B6 | 0.2 mg |
| Vitamin B12 | 1.1 mcg |
| Vitamin C | 6 mg |
| Vitamin D | 2 mcg |
| Vitamin E | 1 mg |
| Vitamin K | 32 mcg |
| Folate | 37 mcg |
| Thiamin | 0.2 mg |
| Riboflavin | 0.5 mg |
| Niacin | 1 mg |
| Choline | 64 mg |
Notes
Store leftovers covered in the refrigerator.
Recipes you may also like
- Crustless Pumpkin Pie
- English Muffin Veggie Pizza
- Tortilla Chips and Bean Dip
- Southern Banana Pudding
- Quick and Easy Baked Potato Salad
- Banana Oatmeal Pancakes with Lentils
- Bean Enchiladas
- Strawberry Banana Parfait
Source
Recipe by: University of Nebraska at Lincoln — Nebraska Nutrition Education Program
Published by: the U.S. Department of Agriculture (Center for Nutrition Policy and Promotion / SNAP-Ed) on MyPlate Kitchen at https://www.myplate.gov/recipes/vegetable-cheese-soup. Federal works are public domain in the United States.