Southern Banana Pudding
Sweet and delicious, this dessert will soon become a family favorite.
- Yield
- 10 servings
- Serving size
- 3/4 cup
- Rating
- 3.63 of 5 (30 ratings)
Food groups
- Dairy: 1/2 cups
- Fruit: 1/4 cups
- Grains: 1/2 ounces
Ingredients
- 3 3/4 cups fat-free milk, divided
- 2 (3.4 ounces each) boxes instant vanilla pudding and pie-filling mix
- 2 cups light frozen whipped topping
- 32 vanilla wafers
- 2 medium bananas, sliced
Directions
- Wash hands with soap and water.
- Mix 3 1/2 cups of the milk with the pudding mixes.
- Beat the pudding mixture with a wire whisk for 2 minutes until it is well blended.
- Let stand for 5 minutes.
- Fold 1 cup of the whipped topping into the pudding mix.
- Arrange a layer of wafers on the bottom and sides of a 2-quart serving bowl.
- Drizzle 2 tablespoons of the remaining milk over the wafers.
- Add a layer of banana slices and top with one-third of the pudding.
- Repeat layers, drizzling each wafer layer with remaining milk and ending with pudding.
- Spread the remaining whipped topping over the pudding.
- Refrigerate for at least 3 hours before serving.
Nutrition per serving
| Nutrient | Amount |
|---|---|
| Total Calories | 222.04 |
| Total Fat | 4.33 g |
| Saturated Fat | 2.4 g |
| Monounsaturated Fat | 1 g |
| Polyunsaturated Fat | 1 g |
| Linoleic Acid | 1 g |
| α-Linolenic Acid | 0.1 g |
| Omega 3 - EPA | 0 g |
| Omega 3 - DHA | 0 g |
| Cholesterol | 4.2 mg |
| Carbohydrates | 41.45 g |
| Dietary Fiber | 0.63 g |
| Total Sugars | 35.03 g |
| Added Sugars included | 26 g |
| Protein | 4.4 g |
| Calcium | 140 mg |
| Potassium | 265 mg |
| Sodium | 367.12 mg |
| Copper | 0 mg |
| Iron | 0 mg |
| Magnesium | 21 mg |
| Phosphorus | 265 mg |
| Selenium | 3 mg |
| Zinc | 1 mg |
| Vitamin A | 60 mcg |
| Vitamin B6 | 0.1 mg |
| Vitamin B12 | 0.6 mcg |
| Vitamin C | 3 mg |
| Vitamin D | 1 mcg |
| Vitamin E | 0 mg |
| Vitamin K | 4 mcg |
| Folate | 20 mcg |
| Thiamin | 0.1 mg |
| Riboflavin | 0.2 mg |
| Niacin | 1 mg |
| Choline | 21 mg |
Recipes you may also like
- Tortilla Chips and Bean Dip
- Quick and Easy Baked Potato Salad
- Apricot & Lemon Chicken
- Broccoli and Corn Bake
- English Muffin Veggie Pizza
- Fruit Pizza
- Banana Oatmeal Pancakes with Lentils
- Scallion Rice
Source
Recipe by: Heart Healthy Home Cooking: African American Style — US Department of Health and Human Services — National Heart, Lung, and Blood Institute
Published by: the U.S. Department of Agriculture (Center for Nutrition Policy and Promotion / SNAP-Ed) on MyPlate Kitchen at https://www.myplate.gov/recipes/southern-banana-pudding. Federal works are public domain in the United States.