Broccoli and Corn Bake
This recipe will help you make half your plate fruits and vegetables. Serve this broccoli and corn dish warm at any meal.
- Yield
- 6 servings
- Serving size
- 1/6 of recipe
- Rating
- 3.26 of 5 (85 ratings)
Food groups
- Grains: 1/2 ounces
- Vegetables: 1 cups
Ingredients
- 1 can (15 ounce) cream-style corn, low-sodium
- 3 3/4 cups broccoli, cooked
- 1 egg, beaten
- 1/2 cup cracker crumbs, crushed
- 1/4 cup vegetable oil (or cooking oil of choice)
- Topping
- 6 saltine crackers, crushed
- 1 tablespoon tub margarine (or butter), melted
Directions
- Wash hands with soap and water.
- Mix corn, broccoli, egg, cracker crumbs, and oil together in greased 1 1/2 quart casserole.
- Mix topping ingredients together in small bowl.
- Sprinkle over corn mixture.
- Bake at 350 °F for 40 minutes.
Nutrition per serving
| Nutrient | Amount |
|---|---|
| Total Calories | 220.97 |
| Total Fat | 12.61 g |
| Saturated Fat | 2.02 g |
| Monounsaturated Fat | 5 g |
| Polyunsaturated Fat | 5 g |
| Linoleic Acid | 4 g |
| α-Linolenic Acid | 0.6 g |
| Omega 3 - EPA | 0 g |
| Omega 3 - DHA | 0 g |
| Cholesterol | 34.27 mg |
| Carbohydrates | 24.22 g |
| Dietary Fiber | 4.52 g |
| Total Sugars | 4.07 g |
| Added Sugars included | 0 g |
| Protein | 6.51 g |
| Calcium | 46 mg |
| Potassium | 281 mg |
| Sodium | 109.05 mg |
| Copper | 0 mg |
| Iron | 2 mg |
| Magnesium | 30 mg |
| Phosphorus | 115 mg |
| Selenium | 4 mg |
| Zinc | 1 mg |
| Vitamin A | 96 mcg |
| Vitamin B6 | 0.3 mg |
| Vitamin B12 | 0.1 mcg |
| Vitamin C | 50 mg |
| Vitamin D | 0 mcg |
| Vitamin E | 4 mg |
| Vitamin K | 116 mcg |
| Folate | 118 mcg |
| Thiamin | 0.2 mg |
| Riboflavin | 0.2 mg |
| Niacin | 2 mg |
| Choline | 62 mg |
Recipes you may also like
- English Muffin Veggie Pizza
- Fruit Pizza
- Beef & Vegetable Six-Layer Dinner
- Scallion Rice
- Smoky Mustard-Maple Salmon
- Cran-Apple Crisp
- Southern Banana Pudding
- Quick and Easy Baked Potato Salad
Source
Recipe by: Kentucky Families on the Move — University of Kentucky Cooperative Extension Service
Published by: the U.S. Department of Agriculture (Center for Nutrition Policy and Promotion / SNAP-Ed) on MyPlate Kitchen at https://www.myplate.gov/recipes/broccoli-and-corn-bake. Federal works are public domain in the United States.