Beef & Vegetable Six-Layer Dinner
Savor this delicious casserole that will satisfy your comfort food cravings. This is a great weeknight dinner that's perfect to serve your family or your guests.
- Yield
- 6 servings
- Serving size
- 1/6 of recipe
- Rating
- 4.18 of 5 (222 ratings)
Food groups
- Protein Foods: 2 ounces
- Vegetables: 1 cups
Ingredients
- 2 medium potatoes, sliced
- 2 cups carrots, sliced
- 1/4 teaspoon black pepper
- 1/2 cup onion, sliced
- 1 pound 90% lean ground beef, browned and drained
- 1 1/2 cups green beans
- 1 can low-sodium tomato soup
Directions
- Wash hands with soap and water.
- Lightly oil or spray baking dish with cooking spray.
- Layer ingredients in order given.
- Cover.
- Bake at 350 degrees F for 45 minutes or until tender and thoroughly heated.
- Uncover and bake 15 more minutes.
Nutrition per serving
| Nutrient | Amount |
|---|---|
| Total Calories | 221.57 |
| Total Fat | 6.09 g |
| Saturated Fat | 2.31 g |
| Monounsaturated Fat | 2 g |
| Polyunsaturated Fat | 0 g |
| Linoleic Acid | 0 g |
| α-Linolenic Acid | 0 g |
| Omega 3 - EPA | 0 g |
| Omega 3 - DHA | 0 g |
| Cholesterol | 43.82 mg |
| Carbohydrates | 25.51 g |
| Dietary Fiber | 3.82 g |
| Total Sugars | 7.92 g |
| Added Sugars included | 2 g |
| Protein | 16.34 g |
| Calcium | 48 mg |
| Potassium | 805 mg |
| Sodium | 84.54 mg |
| Copper | 0 mg |
| Iron | 3 mg |
| Magnesium | 47 mg |
| Phosphorus | 194 mg |
| Selenium | 14 mg |
| Zinc | 4 mg |
| Vitamin A | 324 mcg |
| Vitamin B6 | 0.5 mg |
| Vitamin B12 | 1.5 mcg |
| Vitamin C | 17 mg |
| Vitamin D | 0 mcg |
| Vitamin E | 1 mg |
| Vitamin K | 19 mcg |
| Folate | 35 mcg |
| Thiamin | 0.1 mg |
| Riboflavin | 0.2 mg |
| Niacin | 5 mg |
| Choline | 65 mg |
Notes
For variation, use peas or corn instead of green beans. Use your favorite cream soup instead of tomato soup.
Recipes you may also like
- Golden Split Pea Soup
- Red Monster Smoothie
- Spinach Stuffed Potatoes
- Autumn Vegetable Succotash
- Potato Soup
- Broccoli Baked Potatoes
- Fat-Free Apple Crumb Dessert
- Very Berry Smoothie
Source
Recipe by: Adapted from Sensational Six-Layer Dinner, One Dish Meals — University of Wisconsin Cooperative Extension Service — A Family Living Program
Published by: the U.S. Department of Agriculture (Center for Nutrition Policy and Promotion / SNAP-Ed) on MyPlate Kitchen at https://www.myplate.gov/recipes/beef-vegetable-six-layer-dinner. Federal works are public domain in the United States.