Red Monster Smoothie
This smoothie has two cups of fruit per serving and kale for an added veggie boost. Try it for breakfast or as a snack.
- Yield
- 2 Servings
- Serving size
- 1/2 of recipe
- Rating
- 3.19 of 5 (44 ratings)
Food groups
- Fruit: 2 1/2 cups
- Vegetables: 1/4 cups
Ingredients
- 1 cup kale or spinach
- 1 cup water (optional almond milk or coconut milk)
- 1 cup strawberries
- 1 medium banana
- 1 cup blueberries
- 1 cup pineapple
- 1 medium orange (peeled and sliced)
- 1 cup ice
Directions
- Wash hands with soap and water.
- Using a blender, mix the greens and the liquid of your choice.
- Gradually add in the rest of the ingredients, blending after each addition.
- Separate into two cups and reserve one serving for later.
Nutrition per serving
| Nutrient | Amount |
|---|---|
| Total Calories | 215.24 |
| Total Fat | 0.98 g |
| Saturated Fat | 0.14 g |
| Monounsaturated Fat | 0 g |
| Polyunsaturated Fat | 0 g |
| Linoleic Acid | 0 g |
| α-Linolenic Acid | 0.1 g |
| Omega 3 - EPA | 0 g |
| Omega 3 - DHA | 0 g |
| Cholesterol | 0 mg |
| Carbohydrates | 51.34 g |
| Dietary Fiber | 7.58 g |
| Total Sugars | 36.55 g |
| Added Sugars included | 0 g |
| Protein | 3.02 g |
| Calcium | 99 mg |
| Potassium | 597 mg |
| Sodium | 28.38 mg |
| Copper | 0 mg |
| Iron | 1 mg |
| Magnesium | 55 mg |
| Phosphorus | 65 mg |
| Selenium | 1 mg |
| Zinc | 1 mg |
| Vitamin A | 45 mcg |
| Vitamin B6 | 0.4 mg |
| Vitamin B12 | 0 mcg |
| Vitamin C | 151 mg |
| Vitamin D | 0 mcg |
| Vitamin E | 1 mg |
| Vitamin K | 65 mcg |
| Folate | 64 mcg |
| Thiamin | 0.2 mg |
| Riboflavin | 0.2 mg |
| Niacin | 2 mg |
| Choline | 26 mg |
Recipes you may also like
- Golden Split Pea Soup
- Cheese Stuffed Potatoes
- Autumn Vegetable Succotash
- Taco Flavored Potatoes
- Two Bean Chili
- Fat-Free Apple Crumb Dessert
- Very Berry Smoothie
- Fruit Smoothie
Source
Recipe by: UConn Husky Nutrition & Sport
Published by: the U.S. Department of Agriculture (Center for Nutrition Policy and Promotion / SNAP-Ed) on MyPlate Kitchen at https://www.myplate.gov/recipes/red-monster-smoothie. Federal works are public domain in the United States.