Cheese Stuffed Potatoes
These potatoes are light and fluffy on the inside and baked twice to give a crunchy crust.
- Yield
- 4 servings
- Serving size
- 2 potato halves, 1/4 of recipe
- Rating
- 3.48 of 5 (60 ratings)
Food groups
- Dairy: 1/4 cups
- Vegetables: 1 1/2 cups
Ingredients
- 4 medium baking potatoes
- 1 cup cottage cheese, low-fat
- 2 tablespoons 1% milk
- 2 tablespoons onion, chopped
- 1/4 teaspoon paprika
Directions
- Wash hands with soap and water.
- Preheat the oven to 400 °F. Scrub the potatoes.
- Put the potatoes in the oven.
- Bake 30 to 40 minutes until tender.
- Slice each potato in half lengthwise.
- Use a spoon to scoop out the inside of each potato.
- Leave about 1/2 inch of potato next to the skin.
- Save the inside part of each potato in a small bowl.
- Peel the onion.
- Chop it to make 2 tablespoons chopped onion.
- Put the cheese, milk, and onion in another small bowl.
- Add the insides of the potatoes.
- Mix with a fork until light and fluffy.
- Divide this mix into 8 parts.
- Put part of the mix inside each potato.
- Sprinkle paprika over the potatoes.
- Return to the oven for 5 minutes to reheat.
Nutrition per serving
| Nutrient | Amount |
|---|---|
| Total Calories | 213.1 |
| Total Fat | 1.62 g |
| Saturated Fat | 0.81 g |
| Monounsaturated Fat | 0 g |
| Polyunsaturated Fat | 0 g |
| Linoleic Acid | 0 g |
| α-Linolenic Acid | 0 g |
| Omega 3 - EPA | 0 g |
| Omega 3 - DHA | 0 g |
| Cholesterol | 7.16 mg |
| Carbohydrates | 39.73 g |
| Dietary Fiber | 3.95 g |
| Total Sugars | 5.04 g |
| Added Sugars included | 0 g |
| Protein | 10.85 g |
| Calcium | 95 mg |
| Potassium | 1016 mg |
| Sodium | 202.3 mg |
| Copper | 0 mg |
| Iron | 2 mg |
| Magnesium | 55 mg |
| Phosphorus | 215 mg |
| Selenium | 9 mg |
| Zinc | 1 mg |
| Vitamin A | 49 mcg |
| Vitamin B6 | 0.6 mg |
| Vitamin B12 | 0.3 mcg |
| Vitamin C | 17 mg |
| Vitamin D | 0 mcg |
| Vitamin E | 0 mg |
| Vitamin K | 4 mcg |
| Folate | 55 mcg |
| Thiamin | 0.1 mg |
| Riboflavin | 0.2 mg |
| Niacin | 3 mg |
| Choline | 36 mg |
Recipes you may also like
- Autumn Vegetable Succotash
- Taco Flavored Potatoes
- Red Monster Smoothie
- Fat-Free Apple Crumb Dessert
- Very Berry Smoothie
- Golden Split Pea Soup
- Fruit Smoothie
- Bean and Vegetable Salad
Source
Recipe by: Pennsylvania Nutrition Education Network
Published by: the U.S. Department of Agriculture (Center for Nutrition Policy and Promotion / SNAP-Ed) on MyPlate Kitchen at https://www.myplate.gov/recipes/cheese-stuffed-potatoes. Federal works are public domain in the United States.