Taco Flavored Potatoes
Potatoes are coated with taco seasoning and corn meal then baked in the oven until golden brown.
- Yield
- 5 servings
- Serving size
- 6 potato wedges, 1/5 of recipe (133g)
- Rating
- 3.47 of 5 (30 ratings)
Food groups
- Vegetables: 1 1/4 cups
Ingredients
- 4 medium potatoes
- 2 tablespoons olive oil (or cooking oil of your choice)
- 2 tablespoons taco seasoning (1/2 package)
- 1/4 cup corn meal
Directions
- Wash hands with soap and water.
- Preheat oven to 400 °F. Wash and scrub potatoes well.
- Cut the potatoes in half, lengthwise and then into wedges.
- Place potatoes in large mixing bowl, toss with the olive oil until potatoes are well coated.
- Sprinkle the seasonings and corn meal over potatoes, toss again until coated.
- Arrange the potatoes on a baking sheet.
- Bake for approximately 30 minutes until potatoes are golden brown.
Nutrition per serving
| Nutrient | Amount |
|---|---|
| Total Calories | 212.44 |
| Total Fat | 6 g |
| Saturated Fat | 0.94 g |
| Monounsaturated Fat | 4 g |
| Polyunsaturated Fat | 1 g |
| Linoleic Acid | 1 g |
| α-Linolenic Acid | 0.1 g |
| Omega 3 - EPA | 0 g |
| Omega 3 - DHA | 0 g |
| Cholesterol | 0 mg |
| Carbohydrates | 35.79 g |
| Dietary Fiber | 3.95 g |
| Total Sugars | 2.05 g |
| Added Sugars included | 0 g |
| Protein | 4.1 g |
| Calcium | 21 mg |
| Potassium | 791 mg |
| Sodium | 262.84 mg |
| Copper | 0 mg |
| Iron | 2 mg |
| Magnesium | 47 mg |
| Phosphorus | 112 mg |
| Selenium | 2 mg |
| Zinc | 1 mg |
| Vitamin A | 2 mcg |
| Vitamin B6 | 0.5 mg |
| Vitamin B12 | 0 mcg |
| Vitamin C | 13 mg |
| Vitamin D | 0 mcg |
| Vitamin E | 1 mg |
| Vitamin K | 4 mcg |
| Folate | 40 mcg |
| Thiamin | 0.1 mg |
| Riboflavin | 0.1 mg |
| Niacin | 2 mg |
| Choline | 22 mg |
Recipes you may also like
- Autumn Vegetable Succotash
- Cheese Stuffed Potatoes
- Fat-Free Apple Crumb Dessert
- Red Monster Smoothie
- Very Berry Smoothie
- Fruit Smoothie
- Bean and Vegetable Salad
- Golden Split Pea Soup
Source
Recipe by: California Health Department, Los Angeles County — Es Facil Campaign —
Published by: the U.S. Department of Agriculture (Center for Nutrition Policy and Promotion / SNAP-Ed) on MyPlate Kitchen at https://www.myplate.gov/recipes/taco-flavored-potatoes. Federal works are public domain in the United States.