2-Step Chicken
The ultimate in simplicity, this recipe calls for chicken and cream of chicken soup. Pair it with a salad, or roasted mixed vegetables for a colorful dinner. Even better, 2-step around the kitchen while it is heating up, getting some physical activity while you cook!
- Yield
- 4 Servings
- Serving size
- 1/2 chicken breast
- Rating
- 3.94 of 5 (510 ratings)
Food groups
- Protein Foods: 1 1/2 ounces
Ingredients
- 1 tablespoon vegetable oil (or cooking oil of choice)
- 2 boneless, skinless chicken breasts
- 1 can (10.75 ounces) reduced-sodium cream of chicken soup
- 1/2 cup water
Directions
- Wash hands with soap and water.
- Heat oil in a skillet at a medium-high setting.
- Add chicken and cook for ten minutes.
- Remove chicken from pan and set aside.
- Stir the soup and water together in the skillet and heat it to a boil.
- Return the chicken to the skillet.
- Reduce the heat to low and simmer for an additional 10 minutes, or until the chicken reaches an internal temperature of 165 degrees F.
Nutrition per serving
| Nutrient | Amount |
|---|---|
| Total Calories | 148.66 |
| Total Fat | 6.09 g |
| Saturated Fat | 1.2 g |
| Monounsaturated Fat | 2 g |
| Polyunsaturated Fat | 2 g |
| Linoleic Acid | 2 g |
| α-Linolenic Acid | 0.2 g |
| Omega 3 - EPA | 0 g |
| Omega 3 - DHA | 0 g |
| Cholesterol | 49.48 mg |
| Carbohydrates | 7.08 g |
| Dietary Fiber | 0.3 g |
| Total Sugars | 0.29 g |
| Added Sugars included | 0 g |
| Protein | 15.21 g |
| Calcium | 12 mg |
| Potassium | 368 mg |
| Sodium | 289.25 mg |
| Copper | 0 mg |
| Iron | 0 mg |
| Magnesium | 15 mg |
| Phosphorus | 122 mg |
| Selenium | 19 mg |
| Zinc | 1 mg |
| Vitamin A | 23 mcg |
| Vitamin B6 | 0.4 mg |
| Vitamin B12 | 0.1 mcg |
| Vitamin C | 0 mg |
| Vitamin D | 0 mcg |
| Vitamin E | 1 mg |
| Vitamin K | 4 mcg |
| Folate | 6 mcg |
| Thiamin | 0.1 mg |
| Riboflavin | 0.1 mg |
| Niacin | 5 mg |
| Choline | 42 mg |
Notes
This recipe uses reduced-sodium cream of chicken soup.
Recipes you may also like
- Jamaican Jerk Chicken
- Herb Spinach Bake
- Barley Pilaf
- Grilled Vegetables
- Soul-Healthy Cornbread
- Pear PB&J Bouquet
- Cajun Catfish
- Corn and Pepper Cups
Source
Recipe by: Recipe adapted from: Simple Healthy Recipes — Oklahoma Nutrition Information and Education (ONIE Project)
Published by: the U.S. Department of Agriculture (Center for Nutrition Policy and Promotion / SNAP-Ed) on MyPlate Kitchen at https://www.myplate.gov/recipes/2-step-chicken. Federal works are public domain in the United States.