Pear PB&J Bouquet
Beautiful, nutritious, and delicious, this open-faced sandwich is worth the extra effort.
- Yield
- 8 Servings
- Serving size
- 1 pear flower, 1/4 of recipe
- Rating
- 4.11 of 5 (18 ratings)
Food groups
- Fruit: 1/4 cups
- Grains: 1 1/2 ounces
- Protein Foods: 1/2 ounces
Ingredients
- 8 slices whole grain wheat bread
- 1 medium pear
- 8 teaspoons peanut butter
- 1 1/3 tablespoons strawberry preserves (4 teaspoons)
Directions
- Wash hands with soap and water.
- Use a flower-shaped cookie cutter to cut each slide of bread.
- If bread sticks to cutter, gently push the petals out with your fingers.
- Wash the pear and dry it with a paper towel.
- Cut the pear in half, and remove the core.
- Cut each pear half into four slices, then cut each slice into five pieces.
- You will only use the center three pieces of each slice, so go ahead and eat the end pieces.
- Spread 1 teaspoon of peanut butter in a circle in the center of each of the flowers.
- Place 3 pieces of pear on the peanut butter on each flower.
- Arrange the pears so the skin is facing out and the white centers are touching in the middle.
- Drizzle 1/2 teaspoon of strawberry preserves in the center of each flower and over the pears.
Nutrition per serving
| Nutrient | Amount |
|---|---|
| Total Calories | 147.64 |
| Total Fat | 4.04 g |
| Saturated Fat | 0.81 g |
| Monounsaturated Fat | 2 g |
| Polyunsaturated Fat | 1 g |
| Linoleic Acid | 1 g |
| α-Linolenic Acid | 0.1 g |
| Omega 3 - EPA | 0 g |
| Omega 3 - DHA | 0 g |
| Cholesterol | 0 mg |
| Carbohydrates | 22.45 g |
| Dietary Fiber | 3.15 g |
| Total Sugars | 6.04 g |
| Added Sugars included | 4 g |
| Protein | 5.72 g |
| Calcium | 64 mg |
| Potassium | 145 mg |
| Sodium | 186.55 mg |
| Copper | 0 mg |
| Iron | 1 mg |
| Magnesium | 39 mg |
| Phosphorus | 97 mg |
| Selenium | 10 mg |
| Zinc | 1 mg |
| Vitamin A | 0 mcg |
| Vitamin B6 | 0.1 mg |
| Vitamin B12 | 0 mcg |
| Vitamin C | 1 mg |
| Vitamin D | 0 mcg |
| Vitamin E | 1 mg |
| Vitamin K | 4 mcg |
| Folate | 21 mcg |
| Thiamin | 0.2 mg |
| Riboflavin | 0.1 mg |
| Niacin | 2 mg |
| Choline | 15 mg |
Notes
Other materials needed:
Recipes you may also like
- Corn and Pepper Cups
- Chapatis Flatbread
- Bulgur Wheat, Veggie & Chickpea Salad
- Old Fashioned Dressing
- Berry Bread Pudding
- Rice Dessert
- Quinoa and Black Bean Salad
- Sweet Cornmeal Pudding with Ginger and Cinnamon
Source
Recipe by: The Pear Dish — USA Pears
Published by: the U.S. Department of Agriculture (Center for Nutrition Policy and Promotion / SNAP-Ed) on MyPlate Kitchen at https://www.myplate.gov/recipes/pear-pbj-bouquet. Federal works are public domain in the United States.