Sweet Cornmeal Pudding with Ginger and Cinnamon
This baked pudding combines milk and cornmeal with spices to produce a custard-like dessert that you can serve on special occasions.
- Yield
- 8 servings
- Serving size
- 1 square, 1/8 of recipe (114g)
- Rating
- 3.59 of 5 (120 ratings)
Food groups
- Dairy: 1/2 cups
Ingredients
- 2 1/2 cups non-fat milk
- 1/2 cup cornmeal
- 1/2 cup non-fat milk (cold)
- 1 tablespoon margarine
- 1/2 cup molasses
- 1/2 teaspoon ginger
- 1/2 teaspoon cinnamon
Directions
- Wash hands with soap and water.
- Preheat oven to 325 °F. Lightly grease 1-quart baking pan.
- In a saucepan, heat 2 1/2 cups of milk to a simmer.
- In a bowl, mix together the other 1/2 cup cold milk with cornmeal.
- Add cornmeal mixture to warm milk, stir well.
- Cook 20 minutes over low-medium heat.
- Stir often to prevent scorching.
- Cook until thickened.
- Remove pudding from heat.
- Stir in margarine, molasses, ginger and cinnamon.
- Pour into the greased baking pan.
- Bake for 55 to 60 minutes.
- When a knife is inserted and comes out clean, the pudding is done.
- Cut into 8 squares before serving.
- Serve warm.
Nutrition per serving
| Nutrient | Amount |
|---|---|
| Total Calories | 126.82 |
| Total Fat | 1.42 g |
| Saturated Fat | 0.3 g |
| Monounsaturated Fat | 0 g |
| Polyunsaturated Fat | 1 g |
| Linoleic Acid | 1 g |
| α-Linolenic Acid | 0.1 g |
| Omega 3 - EPA | 0 g |
| Omega 3 - DHA | 0 g |
| Cholesterol | 2.76 mg |
| Carbohydrates | 25.53 g |
| Dietary Fiber | 0.66 g |
| Total Sugars | 19.62 g |
| Added Sugars included | 15 g |
| Protein | 3.78 g |
| Calcium | 164 mg |
| Potassium | 469 mg |
| Sodium | 59.43 mg |
| Copper | 0 mg |
| Iron | 1 mg |
| Magnesium | 69 mg |
| Phosphorus | 123 mg |
| Selenium | 7 mg |
| Zinc | 1 mg |
| Vitamin A | 74 mcg |
| Vitamin B6 | 0.3 mg |
| Vitamin B12 | 0.5 mcg |
| Vitamin C | 0 mg |
| Vitamin D | 1 mcg |
| Vitamin E | 0 mg |
| Vitamin K | 2 mcg |
| Folate | 4 mcg |
| Thiamin | 0.1 mg |
| Riboflavin | 0.1 mg |
| Niacin | 1 mg |
| Choline | 21 mg |
Recipes you may also like
- Southwestern Pepper Cups
- Oatmeal Bread
- Sweet Potato Casserole
- French Toast
- Rice Dessert
- Grandma's Stuffing
- Cabbage Roll Casserole
- Old Fashioned Dressing
Source
Recipe by: Honor the Gift of Food: Learn at Home Lessons — Indian Health Service Division of Diabetes Treatment and Prevention
Published by: the U.S. Department of Agriculture (Center for Nutrition Policy and Promotion / SNAP-Ed) on MyPlate Kitchen at https://www.myplate.gov/recipes/sweet-cornmeal-pudding-ginger-cinnamon. Federal works are public domain in the United States.