Grandma's Stuffing
This stuffing has lots of crunch and flavor from the apples, celery, and onions. Whole wheat bread gives this recipe a boost of whole grains.
- Yield
- 8 servings
- Serving size
- 1/8 of recipe (123g)
- Rating
- 3.57 of 5 (115 ratings)
Food groups
- Dairy: 1/4 cups
- Grains: 1 1/2 ounces
Ingredients
- 8 slices whole wheat bread, cubed (or white bread or buns, dry)
- 1/3 cup water
- 1/2 cup onion (chopped)
- 1/2 cup celery (chopped)
- 1 teaspoon parsley, dried (or 1 Tbsp fresh parsley chopped)
- 1/4 teaspoon salt
- 1/4 teaspoon black pepper
- 1 1/2 cups milk, fat free
- 1 egg (lightly beaten)
- 2 apples (optional - medium, pared, cored and chopped, or 1/4 cup raisins)
- raisins (optional, 1/4 cup)
Directions
- Wash hands with soap and water.
- Preheat oven to 350 °F. Put cubes in a large bowl.
- Set aside.
- Put water in medium saucepan.
- Add onion, celery, parsley, salt, and pepper.
- Cook for 5 minutes.
- Do not drain.
- Pour over bread cubes.
- Stir in milk and egg.
- Gently stir in apples, and raisins, if desired.
- Spoon into a greased 2-quart baking dish.
- Bake at 350 °F for 1 hour.
Nutrition per serving
| Nutrient | Amount |
|---|---|
| Total Calories | 121.35 |
| Total Fat | 1.97 g |
| Saturated Fat | 0.49 g |
| Monounsaturated Fat | 0 g |
| Polyunsaturated Fat | 1 g |
| Linoleic Acid | 1 g |
| α-Linolenic Acid | 0.1 g |
| Omega 3 - EPA | 0 g |
| Omega 3 - DHA | 0 g |
| Cholesterol | 27.06 mg |
| Carbohydrates | 19.07 g |
| Dietary Fiber | 2.49 g |
| Total Sugars | 4.44 g |
| Added Sugars included | 2 g |
| Protein | 6.96 g |
| Calcium | 129 mg |
| Potassium | 211 mg |
| Sodium | 269.7 mg |
| Copper | 0 mg |
| Iron | 1 mg |
| Magnesium | 36 mg |
| Phosphorus | 142 mg |
| Selenium | 12 mg |
| Zinc | 1 mg |
| Vitamin A | 42 mcg |
| Vitamin B6 | 0.1 mg |
| Vitamin B12 | 0.3 mcg |
| Vitamin C | 1 mg |
| Vitamin D | 1 mcg |
| Vitamin E | 0 mg |
| Vitamin K | 6 mcg |
| Folate | 25 mcg |
| Thiamin | 0.2 mg |
| Riboflavin | 0.2 mg |
| Niacin | 2 mg |
| Choline | 40 mg |
Recipes you may also like
- French Toast
- Sweet Potato Casserole
- Cabbage Roll Casserole
- Oatmeal Bread
- Southwestern Pepper Cups
- Sweet Cornmeal Pudding with Ginger and Cinnamon
- Rice Dessert
- Baked Tortilla Chips
Source
Recipe by: University of Wisconsin Cooperative Extension Service — Family Living Program
Published by: the U.S. Department of Agriculture (Center for Nutrition Policy and Promotion / SNAP-Ed) on MyPlate Kitchen at https://www.myplate.gov/recipes/grandmas-stuffing. Federal works are public domain in the United States.