Rice Dessert
Easy, delicious, and full of fruit, Rice Dessert is a nice way to end a good meal.
- Yield
- 6 Servings
- Serving size
- 1/6 of recipe
- Rating
- 3.21 of 5 (24 ratings)
Food groups
- Dairy: 1/4 cups
- Fruit: 1/2 cups
- Grains: 1/2 ounces
Ingredients
- 1 cup crushed pineapple in juice (8 ounce can)
- 1 cup cooked brown rice, chilled
- 1 cup low-fat plain yogurt (or vanilla)
- 1 cup applesauce
- 1/4 cup raisins
Directions
- Wash hands with soap and water.
- Put aside 1/4 cup of drained pineapple.
- Mix all other ingredients together in a medium-sized bowl.
- Serve in small dishes.
- Top with the remaining crushed pineapple.
Nutrition per serving
| Nutrient | Amount |
|---|---|
| Total Calories | 130.59 |
| Total Fat | 0.52 g |
| Saturated Fat | 0.16 g |
| Monounsaturated Fat | 0 g |
| Polyunsaturated Fat | 0 g |
| Linoleic Acid | 0 g |
| α-Linolenic Acid | 0 g |
| Omega 3 - EPA | 0 g |
| Omega 3 - DHA | 0 g |
| Cholesterol | 0.82 mg |
| Carbohydrates | 28.99 g |
| Dietary Fiber | 1.65 g |
| Total Sugars | 18.3 g |
| Added Sugars included | 2 g |
| Protein | 3.7 g |
| Calcium | 94 mg |
| Potassium | 281 mg |
| Sodium | 37 mg |
| Copper | 0 mg |
| Iron | 1 mg |
| Magnesium | 32 mg |
| Phosphorus | 109 mg |
| Selenium | 4 mg |
| Zinc | 1 mg |
| Vitamin A | 2 mcg |
| Vitamin B6 | 0.1 mg |
| Vitamin B12 | 0.3 mcg |
| Vitamin C | 4 mg |
| Vitamin D | 0 mcg |
| Vitamin E | 0 mg |
| Vitamin K | 1 mcg |
| Folate | 11 mcg |
| Thiamin | 0.1 mg |
| Riboflavin | 0.2 mg |
| Niacin | 1 mg |
| Choline | 13 mg |
Recipes you may also like
- Sweet Cornmeal Pudding with Ginger and Cinnamon
- Southwestern Pepper Cups
- Oatmeal Bread
- Sweet Potato Casserole
- French Toast
- Grandma's Stuffing
- Old Fashioned Dressing
- Cabbage Roll Casserole
Source
Recipe by: Eating Smart, Being Active — Colorado State University and University of California at Davis
Published by: the U.S. Department of Agriculture (Center for Nutrition Policy and Promotion / SNAP-Ed) on MyPlate Kitchen at https://www.myplate.gov/recipes/rice-dessert. Federal works are public domain in the United States.