Southwestern Pepper Cups
Delicious stuffed peppers that will soon become a staple in your home.
- Yield
- 10 servings
- Serving size
- 1/2 prepared pepper
- Rating
- 3.93 of 5 (71 ratings)
Food groups
- Grains: 1/2 ounces
- Vegetables: 3/4 cups
Ingredients
- 5 medium green bell pepper, halved and seeded (or use red or yellow peppers)
- 1/3 cup onion, chopped
- 1 1/2 garlic clove, chopped
- 3 cups brown rice, cooked
- 1 can (10.5 ounces) tomatoes with chilies, diced and undrained
- 1/2 can (15.2 ounces) low-sodium whole kernel corn, drained
- vegetable cooking spray
- 1/3 cup cheese, cheddar, shredded
Directions
- Wash hands with soap and water.
- Preheat oven to 350 degrees F. Blanch peppers in boiling water 2 to 3 minutes.
- Drain.
- Set aside.
- Cook onion and garlic in oil in medium skillet over medium-high heat for 3 minutes.
- Combine rice, tomatoes with chilies, corn, and onion mixture.
- Mix well.
- Spoon into pepper halves, place on baking sheet coated with cooking spray.
- Bake at 350 degrees F for 10 minutes or until hot.
- Sprinkle with cheese.
- Bake again at 350 degrees F for 5 to 10 minutes or until hot and cheese melts.
Nutrition per serving
| Nutrient | Amount |
|---|---|
| Total Calories | 124.4 |
| Total Fat | 2.16 g |
| Saturated Fat | 0.91 g |
| Monounsaturated Fat | 1 g |
| Polyunsaturated Fat | 0 g |
| Linoleic Acid | 0 g |
| α-Linolenic Acid | 0 g |
| Omega 3 - EPA | 0 g |
| Omega 3 - DHA | 0 g |
| Cholesterol | 3.73 mg |
| Carbohydrates | 23.75 g |
| Dietary Fiber | 2.12 g |
| Total Sugars | 3.18 g |
| Added Sugars included | 0 g |
| Protein | 3.74 g |
| Calcium | 42 mg |
| Potassium | 220 mg |
| Sodium | 144.77 mg |
| Copper | 0 mg |
| Iron | 1 mg |
| Magnesium | 37 mg |
| Phosphorus | 104 mg |
| Selenium | 5 mg |
| Zinc | 1 mg |
| Vitamin A | 31 mcg |
| Vitamin B6 | 0.3 mg |
| Vitamin B12 | 0 mcg |
| Vitamin C | 46 mg |
| Vitamin D | 0 mcg |
| Vitamin E | 0 mg |
| Vitamin K | 6 mcg |
| Folate | 27 mcg |
| Thiamin | 0.2 mg |
| Riboflavin | 0.1 mg |
| Niacin | 2 mg |
| Choline | 15 mg |
Recipes you may also like
- Oatmeal Bread
- Sweet Potato Casserole
- French Toast
- Sweet Cornmeal Pudding with Ginger and Cinnamon
- Grandma's Stuffing
- Cabbage Roll Casserole
- Rice Dessert
- Baked Tortilla Chips
Source
Recipe by: Don’t Play With Your Food: Spring and Summer Cookbook — Arizona Nutrition Network
Published by: the U.S. Department of Agriculture (Center for Nutrition Policy and Promotion / SNAP-Ed) on MyPlate Kitchen at https://www.myplate.gov/recipes/southwestern-pepper-cups. Federal works are public domain in the United States.