Sweet Potato Casserole
Sweet potato casserole is rich is flavor and low in fat.
- Yield
- 6 servings
- Serving size
- 1/4 cup serving
- Rating
- 3.39 of 5 (33 ratings)
Food groups
- Vegetables: 1/2 cups
Ingredients
- 2 tablespoons 1% low fat milk
- 1 1/2 teaspoons brown sugar
- 1 teaspoon ground cinnamon
- 1/4 cup quick cooking oats, dry
- 2 3/4 cups low-sodium sweet potatoes, drained and chopped (about 15 ounces)
Directions
- Preheat oven to 350°F.
- In a small bowl, combine milk, brown sugar, cinnamon, and oatmeal.
- Mix well and set aside.
- In a medium-sized baking pan, add the sweet potatoes so that they cover the bottom of the pan.
- Add the oatmeal mixture on top of the sweet potatoes.
- Bake for 20 minutes.
- Serve hot or refrigerate and serve cold.
Nutrition per serving
| Nutrient | Amount |
|---|---|
| Total Calories | 123.43 |
| Total Fat | 0.5 g |
| Saturated Fat | 0.11 g |
| Monounsaturated Fat | 0 g |
| Polyunsaturated Fat | 0 g |
| Linoleic Acid | 0 g |
| α-Linolenic Acid | 0 g |
| Omega 3 - EPA | 0 g |
| Omega 3 - DHA | 0 g |
| Cholesterol | 0.25 mg |
| Carbohydrates | 27.76 g |
| Dietary Fiber | 2.64 g |
| Total Sugars | 6.75 g |
| Added Sugars included | 1 g |
| Protein | 2.52 g |
| Calcium | 38 mg |
| Potassium | 381 mg |
| Sodium | 63.2 mg |
| Copper | 0 mg |
| Iron | 1 mg |
| Magnesium | 31 mg |
| Phosphorus | 76 mg |
| Selenium | 2 mg |
| Zinc | 0 mg |
| Vitamin A | 460 mcg |
| Vitamin B6 | 0.2 mg |
| Vitamin B12 | 0 mcg |
| Vitamin C | 30 mg |
| Vitamin D | 0 mcg |
| Vitamin E | 1 mg |
| Vitamin K | 3 mcg |
| Folate | 21 mcg |
| Thiamin | 0.1 mg |
| Riboflavin | 0.1 mg |
| Niacin | 1 mg |
| Choline | 17 mg |
Recipes you may also like
- French Toast
- Oatmeal Bread
- Southwestern Pepper Cups
- Grandma's Stuffing
- Sweet Cornmeal Pudding with Ginger and Cinnamon
- Cabbage Roll Casserole
- Rice Dessert
- Baked Tortilla Chips
Source
Recipe by: A Harvest of Recipes with USDA Foods — USDA Food Distribution Program on Indian Reservations
Published by: the U.S. Department of Agriculture (Center for Nutrition Policy and Promotion / SNAP-Ed) on MyPlate Kitchen at https://www.myplate.gov/recipes/sweet-potato-casserole-0. Federal works are public domain in the United States.