Cabbage Roll Casserole
Minute rice and canned tomatoes combined with cabbage make this a quick, easy, and healthy recipe.
- Yield
- 8 Servings
- Serving size
- 1/8 of recipe
- Rating
- 3.38 of 5 (46 ratings)
Food groups
- Protein Foods: 1/2 ounces
- Vegetables: 1 1/4 cups
Ingredients
- 1/2 pound ground beef (90% lean)
- 1 onion (chopped)
- 1 garlic clove (minced)
- 1 1/2 cups water
- 1 can (14.5 ounces) diced tomatoes, low-sodium
- 1 1/2 cups tomato sauce, low-sodium (or tomato juice)
- 1 cabbage head (small to medium, chopped in bite-sized pieces)
- 1/4 cup minute brown rice
Directions
- Wash hands with soap and water.
- Brown ground beef in a skillet with onion and garlic.
- Drain off any fat.
- Place meat in a large pot and add water, tomatoes, tomato sauce (or juice), and cabbage.
- Cook until cabbage is almost tender.
- Add minute rice and cook five minutes longer.
- Serve.
Nutrition per serving
| Nutrient | Amount |
|---|---|
| Total Calories | 119.02 |
| Total Fat | 2.67 g |
| Saturated Fat | 0.96 g |
| Monounsaturated Fat | 1 g |
| Polyunsaturated Fat | 0 g |
| Linoleic Acid | 0 g |
| α-Linolenic Acid | 0 g |
| Omega 3 - EPA | 0 g |
| Omega 3 - DHA | 0 g |
| Cholesterol | 16.43 mg |
| Carbohydrates | 17.53 g |
| Dietary Fiber | 5.12 g |
| Total Sugars | 7.38 g |
| Added Sugars included | 0 g |
| Protein | 8.09 g |
| Calcium | 78 mg |
| Potassium | 543 mg |
| Sodium | 48.26 mg |
| Copper | 0 mg |
| Iron | 2 mg |
| Magnesium | 40 mg |
| Phosphorus | 118 mg |
| Selenium | 6 mg |
| Zinc | 2 mg |
| Vitamin A | 27 mcg |
| Vitamin B6 | 0.4 mg |
| Vitamin B12 | 0.6 mcg |
| Vitamin C | 46 mg |
| Vitamin D | 0 mcg |
| Vitamin E | 1 mg |
| Vitamin K | 89 mcg |
| Folate | 56 mcg |
| Thiamin | 0.4 mg |
| Riboflavin | 0.2 mg |
| Niacin | 3 mg |
| Choline | 39 mg |
Recipes you may also like
- Italian Bean Soup
- Chickpea Dip
- Confetti Bean Salsa
- Grandma's Stuffing
- Lentil Stew
- Broiled Tomatoes and Cheese
- Apple-Stuffed Squash
- Three Sisters Soup
Source
Recipe by: Simple Healthy Recipes — Oklahoma Nutrition Information and Education — ONIE Project
Published by: the U.S. Department of Agriculture (Center for Nutrition Policy and Promotion / SNAP-Ed) on MyPlate Kitchen at https://www.myplate.gov/recipes/cabbage-roll-casserole. Federal works are public domain in the United States.