Apple-Stuffed Squash
All you need is a microwave to cook this delicious and seasonal side dish.
- Yield
- 8 Servings
- Serving size
- 1/2 squash with filling, 1/8 of recipe
- Rating
- 3.38 of 5 (100 ratings)
Food groups
- Fruit: 1/2 cups
- Vegetables: 1 cups
Ingredients
- 4 acorn squashes, washed
- 1 tablespoon butter (or margarine)
- 2 apples, chopped
- 2 teaspoons brown sugar, packed
- 1/2 teaspoon cinnamon
Directions
- Wash hands with soap and water.
- Cut squash into halves and remove seeds.
- Place in a glass dish, cover with plastic wrap and microwave on high for 5 minutes.
- Melt butter in a separate bowl in the microwave.
- Mix in apples, sugar, and cinnamon.
- Microwave for 1 1/2 minutes.
- Spoon apple filling into each squash half.
- Cover and microwave on high for 3-5 minutes until squash and apples are tender.
- Serve warm.
Nutrition per serving
| Nutrient | Amount |
|---|---|
| Total Calories | 115.98 |
| Total Fat | 2.16 g |
| Saturated Fat | 1.04 g |
| Monounsaturated Fat | 0 g |
| Polyunsaturated Fat | 0 g |
| Linoleic Acid | 0 g |
| α-Linolenic Acid | 0.2 g |
| Omega 3 - EPA | 0 g |
| Omega 3 - DHA | 0 g |
| Cholesterol | 3.82 mg |
| Carbohydrates | 24.86 g |
| Dietary Fiber | 6.28 g |
| Total Sugars | 13.21 g |
| Added Sugars included | 1 g |
| Protein | 1.74 g |
| Calcium | 46 mg |
| Potassium | 496 mg |
| Sodium | 2.83 mg |
| Copper | 0 mg |
| Iron | 1 mg |
| Magnesium | 27 mg |
| Phosphorus | 40 mg |
| Selenium | 1 mg |
| Zinc | 0 mg |
| Vitamin A | 491 mcg |
| Vitamin B6 | 0.3 mg |
| Vitamin B12 | 0 mcg |
| Vitamin C | 20 mg |
| Vitamin D | 0 mcg |
| Vitamin E | 0 mg |
| Vitamin K | 9 mcg |
| Folate | 37 mcg |
| Thiamin | 0 mg |
| Riboflavin | 0.2 mg |
| Niacin | 1 mg |
| Choline | 22 mg |
Recipes you may also like
- Broiled Tomatoes and Cheese
- Lentil Stew
- Italian Bean Soup
- Cabbage Roll Casserole
- Chickpea Dip
- Confetti Bean Salsa
- Sarah’s Green Bean Casserole
- Three Sisters Soup
Source
Recipe by: University of Maryland Cooperative Extension — SNAP-Ed Program
Published by: the U.S. Department of Agriculture (Center for Nutrition Policy and Promotion / SNAP-Ed) on MyPlate Kitchen at https://www.myplate.gov/recipes/apple-stuffed-squash. Federal works are public domain in the United States.