Chickpea Dip
Make your own delicious chickpea dip! Yogurt and paprika add a new dimension to this hummus recipe.
- Yield
- 4 servings
- Serving size
- 1/4 of recipe
- Rating
- 3.64 of 5 (73 ratings)
Food groups
- Vegetables: 3/4 cups
Ingredients
- 3 garlic cloves
- 1/4 cup yogurt, plain, fat-free
- 1 tablespoon lemon juice, fresh
- 1 teaspoon olive oil (or cooking oil of choice)
- 1/4 teaspoon salt
- 1/4 teaspoon paprika
- 1/8 teaspoon black pepper
- 1 can (15 ounces) chickpeas, low-sodium, drained (garbanzo beans)
Directions
- Wash hands with soap and water.
- Put all ingredients into a food processor and blend until smooth.
- Serve at room temperature with pita chips, crackers, carrots, or other dipping vegetables.
Nutrition per serving
| Nutrient | Amount |
|---|---|
| Total Calories | 120.41 |
| Total Fat | 3.38 g |
| Saturated Fat | 0.43 g |
| Monounsaturated Fat | 1 g |
| Polyunsaturated Fat | 1 g |
| Linoleic Acid | 1 g |
| α-Linolenic Acid | 0 g |
| Omega 3 - EPA | 0 g |
| Omega 3 - DHA | 0 g |
| Cholesterol | 0.31 mg |
| Carbohydrates | 17.02 g |
| Dietary Fiber | 4.97 g |
| Total Sugars | 4.16 g |
| Added Sugars included | 0 g |
| Protein | 6.47 g |
| Calcium | 74 mg |
| Potassium | 215 mg |
| Sodium | 304.89 mg |
| Copper | 0 mg |
| Iron | 1 mg |
| Magnesium | 34 mg |
| Phosphorus | 116 mg |
| Selenium | 3 mg |
| Zinc | 1 mg |
| Vitamin A | 5 mcg |
| Vitamin B6 | 0.6 mg |
| Vitamin B12 | 0.1 mcg |
| Vitamin C | 2 mg |
| Vitamin D | 0 mcg |
| Vitamin E | 1 mg |
| Vitamin K | 3 mcg |
| Folate | 30 mcg |
| Thiamin | 0.1 mg |
| Riboflavin | 0.1 mg |
| Niacin | 0 mg |
| Choline | 29 mg |
Recipes you may also like
- Tofu, Tomato, and Spinach Soup
- Confetti Bean Salsa
- Hooked on Salmon Sticks
- Cabbage Roll Casserole
- Spanish Baked Fish
- Three Sisters Soup
- Mango Cucumber Soup
- Italian Bean Soup
Source
Recipe by: More Matters Recipes — US Department of Health and Human Services — Centers for Disease Control and Prevention (CDC)
Published by: the U.S. Department of Agriculture (Center for Nutrition Policy and Promotion / SNAP-Ed) on MyPlate Kitchen at https://www.myplate.gov/recipes/chickpea-dip. Federal works are public domain in the United States.