Hooked on Salmon Sticks
A quick and easy kid favorite, this recipe is a creative way to use canned salmon and saltines!
- Yield
- 8 servings
- Serving size
- 1/8 of recipe (66g)
- Rating
- 3.72 of 5 (92 ratings)
Food groups
- Grains: 1/2 ounces
- Protein Foods: 2 ounces
Ingredients
- 1 can pink salmon (16 ounces, drained)
- 16 saltine crackers (crushed, about 1/2 cup)
- 1 egg
- 1 tablespoon vegetable oil
- non-stick cooking spray
Directions
- Wash hands with soap and water.
- In a large mixing bowl, combine salmon, cracker crumbs, and egg.
- Divide mixture into 8 balls and shaped into sticks about 4 inches long.
- Lightly coat a skillet with cooking spray.
- Add oil and preheat the skillet on medium for 1 to 2 minutes.
- Add fish sticks and cook for 3 minutes.
- Flip over and cook about 3 minutes or until golden brown.
Nutrition per serving
| Nutrient | Amount |
|---|---|
| Total Calories | 121.17 |
| Total Fat | 5.1 g |
| Saturated Fat | 0.93 g |
| Monounsaturated Fat | 2 g |
| Polyunsaturated Fat | 2 g |
| Linoleic Acid | 1 g |
| α-Linolenic Acid | 0.1 g |
| Omega 3 - EPA | 0 g |
| Omega 3 - DHA | 0 g |
| Cholesterol | 69.26 mg |
| Carbohydrates | 4.5 g |
| Dietary Fiber | 0.17 g |
| Total Sugars | 0.09 g |
| Added Sugars included | 0 g |
| Protein | 14.26 g |
| Calcium | 36 mg |
| Potassium | 189 mg |
| Sodium | 262.97 mg |
| Copper | 0 mg |
| Iron | 1 mg |
| Magnesium | 15 mg |
| Phosphorus | 150 mg |
| Selenium | 23 mg |
| Zinc | 0 mg |
| Vitamin A | 22 mcg |
| Vitamin B6 | 0.1 mg |
| Vitamin B12 | 2.7 mcg |
| Vitamin C | 0 mg |
| Vitamin D | 8 mcg |
| Vitamin E | 1 mg |
| Vitamin K | 4 mcg |
| Folate | 20 mcg |
| Thiamin | 0.1 mg |
| Riboflavin | 0.2 mg |
| Niacin | 4 mg |
| Choline | 68 mg |
Recipes you may also like
- Confetti Bean Salsa
- Tofu, Tomato, and Spinach Soup
- Chickpea Dip
- Spanish Baked Fish
- Italian Bean Soup
- Lentil Stew
- Mouth-Watering Oven-Fried Fish
- Sanchico Tuna Salad
Source
Recipe by: Kids a Cookin’ — Kansas Family Nutrition Program
Published by: the U.S. Department of Agriculture (Center for Nutrition Policy and Promotion / SNAP-Ed) on MyPlate Kitchen at https://www.myplate.gov/recipes/hooked-salmon-sticks. Federal works are public domain in the United States.