Sanchico Tuna Salad
This tuna salad gets its creamy flavor from the avocado and a slight punch from the crushed red pepper.
- Yield
- 4 Servings
- Serving size
- 1/4 of recipe
- Rating
- 4.20 of 5 (5 ratings)
Food groups
- Fruit: 1/4 cups
- Protein Foods: 1 ounces
- Vegetables: 1/2 cups
Ingredients
- 1 can chunk light tuna (in water, 6.5 ounce can)
- 1 large avocado (diced)
- 1 cup Roma tomatoes (diced)
- 1/4 cup red onion (diced)
- 2 teaspoons lime juice
- 1 teaspoon crushed red pepper
- 1/4 teaspoon salt
- 1/2 large firm mango (diced)
Directions
- Wash hands with soap and water.
- Drain tuna.
- Transfer to a mixing bowl and mix well with avocado for texture.
- Add tomatoes, onion, lime juice, crushed red pepper, salt, and mango.
Nutrition per serving
| Nutrient | Amount |
|---|---|
| Total Calories | 114.88 |
| Total Fat | 6.03 g |
| Saturated Fat | 0.9 g |
| Monounsaturated Fat | 4 g |
| Polyunsaturated Fat | 1 g |
| Linoleic Acid | 1 g |
| α-Linolenic Acid | 0.1 g |
| Omega 3 - EPA | 0 g |
| Omega 3 - DHA | 0 g |
| Cholesterol | 10.35 mg |
| Carbohydrates | 10.29 g |
| Dietary Fiber | 3.9 g |
| Total Sugars | 5.65 g |
| Added Sugars included | 0 g |
| Protein | 6.89 g |
| Calcium | 19 mg |
| Potassium | 398 mg |
| Sodium | 215.35 mg |
| Copper | 0 mg |
| Iron | 1 mg |
| Magnesium | 26 mg |
| Phosphorus | 77 mg |
| Selenium | 20 mg |
| Zinc | 1 mg |
| Vitamin A | 36 mcg |
| Vitamin B6 | 0.3 mg |
| Vitamin B12 | 0.7 mcg |
| Vitamin C | 22 mg |
| Vitamin D | 0 mcg |
| Vitamin E | 1 mg |
| Vitamin K | 12 mcg |
| Folate | 51 mcg |
| Thiamin | 0.1 mg |
| Riboflavin | 0.1 mg |
| Niacin | 4 mg |
| Choline | 20 mg |
Recipes you may also like
- Lentil Stew
- Simmered Beans
- Italian Bean Soup
- Hummus
- Tasty Fish and Veggie Packets
- Chickpea Dip
- Tofu, Tomato, and Spinach Soup
- Confetti Bean Salsa
Source
Recipe by: Houston Food Bank — Chef Jose Montoya
Published by: the U.S. Department of Agriculture (Center for Nutrition Policy and Promotion / SNAP-Ed) on MyPlate Kitchen at https://www.myplate.gov/recipes/sanchico-tuna-salad. Federal works are public domain in the United States.