Simmered Beans
Savory simmered beans are simple and satisfying. Enjoy as a side to your favorite entrée.
- Yield
- 12 servings
- Serving size
- 1/2 cup prepared beans, 1/12 of recipe
- Rating
- 3.99 of 5 (145 ratings)
Food groups
- Vegetables: 1/2 cups
Ingredients
- 2 cups dried beans, rinsed (pinto, black, or pink)
- 8 cups water
- 1 onion, chopped
- 1 bay leaf
- 1/4 teaspoon salt
Directions
- Wash hands with soap and water.
- Place beans, water, onion, and bay leaf in a large pot.
- Cover and bring to a boil over high heat.
- Reduce heat to low.
- Simmer for 1 to 1 1/2 hours or until beans are tender.
- Remove bay leaf and stir in salt.
- Cook 15 minutes longer.
- Top each serving of simmered beans with 1/2 cup fresh salsa, or store beans in refrigerator for up to 3 days in a covered plastic or glass container.
Nutrition per serving
| Nutrient | Amount |
|---|---|
| Total Calories | 112.98 |
| Total Fat | 0.51 g |
| Saturated Fat | 0.11 g |
| Monounsaturated Fat | 0 g |
| Polyunsaturated Fat | 0 g |
| Linoleic Acid | 0 g |
| α-Linolenic Acid | 0.1 g |
| Omega 3 - EPA | 0 g |
| Omega 3 - DHA | 0 g |
| Cholesterol | 0 mg |
| Carbohydrates | 21.02 g |
| Dietary Fiber | 6.98 g |
| Total Sugars | 0.78 g |
| Added Sugars included | 0 g |
| Protein | 6.95 g |
| Calcium | 43 mg |
| Potassium | 347 mg |
| Sodium | 56.99 mg |
| Copper | 0 mg |
| Iron | 2 mg |
| Magnesium | 41 mg |
| Phosphorus | 115 mg |
| Selenium | 5 mg |
| Zinc | 1 mg |
| Vitamin A | 0 mcg |
| Vitamin B6 | 0.2 mg |
| Vitamin B12 | 0 mcg |
| Vitamin C | 1 mg |
| Vitamin D | 0 mcg |
| Vitamin E | 1 mg |
| Vitamin K | 3 mcg |
| Folate | 125 mcg |
| Thiamin | 0.1 mg |
| Riboflavin | 0.1 mg |
| Niacin | 0 mg |
| Choline | 27 mg |
Recipes you may also like
- Sanchico Tuna Salad
- Hummus
- Tasty Fish and Veggie Packets
- Lentil Stew
- Italian Bean Soup
- Salmon Spread
- Chickpea Dip
- Tofu, Tomato, and Spinach Soup
Source
Recipe by: Healthy Latino Recipes Made with Love — California Department of Health Services — California Latino 5-A-Day Campaign
Published by: the U.S. Department of Agriculture (Center for Nutrition Policy and Promotion / SNAP-Ed) on MyPlate Kitchen at https://www.myplate.gov/recipes/simmered-beans. Federal works are public domain in the United States.