Confetti Bean Salsa
This three-ingredient salsa is colorful and delicious. Serve it with whole grain chips or crackers for dipping.
- Yield
- 6 servings
- Serving size
- 1/6 of recipe
- Rating
- 3.47 of 5 (108 ratings)
Food groups
- Vegetables: 1 cups
Ingredients
- 1 can (15.5 ounces) black or red beans, low-sodium
- 1 can (15.2 ounces) corn, low-sodium
- 1 cup fresh tomato salsa
Directions
- Wash hands with soap and water.
- Drain and rinse the beans.
- Drain the corn.
- Combine beans, corn, and salsa in a medium-sized bowl.
- Mix.
Nutrition per serving
| Nutrient | Amount |
|---|---|
| Total Calories | 121 |
| Total Fat | 0.87 g |
| Saturated Fat | 0.12 g |
| Monounsaturated Fat | 0 g |
| Polyunsaturated Fat | 0 g |
| Linoleic Acid | 0 g |
| α-Linolenic Acid | 0.1 g |
| Omega 3 - EPA | 0 g |
| Omega 3 - DHA | 0 g |
| Cholesterol | 0 mg |
| Carbohydrates | 24.34 g |
| Dietary Fiber | 6.79 g |
| Total Sugars | 4.23 g |
| Added Sugars included | 0 g |
| Protein | 6.21 g |
| Calcium | 33 mg |
| Potassium | 394 mg |
| Sodium | 287.63 mg |
| Copper | 0 mg |
| Iron | 2 mg |
| Magnesium | 41 mg |
| Phosphorus | 122 mg |
| Selenium | 1 mg |
| Zinc | 1 mg |
| Vitamin A | 11 mcg |
| Vitamin B6 | 0.1 mg |
| Vitamin B12 | 0 mcg |
| Vitamin C | 8 mg |
| Vitamin D | 0 mcg |
| Vitamin E | 1 mg |
| Vitamin K | 4 mcg |
| Folate | 78 mcg |
| Thiamin | 0.1 mg |
| Riboflavin | 0.1 mg |
| Niacin | 1 mg |
| Choline | 32 mg |
Notes
Like it hot? Add a few drops of hot sauce or chopped green chilis. Try chopped cilantro, parsley or green pepper, too.
Recipes you may also like
- Hooked on Salmon Sticks
- Tofu, Tomato, and Spinach Soup
- Chickpea Dip
- Spanish Baked Fish
- Three Sisters Soup
- Mango Cucumber Soup
- Cabbage Roll Casserole
- Italian Bean Soup
Source
Recipe by: The Power of Choice — USDA Food and Nutrition Service and US Department of Health and Human Services Food and Drug Administration (FDA)
Published by: the U.S. Department of Agriculture (Center for Nutrition Policy and Promotion / SNAP-Ed) on MyPlate Kitchen at https://www.myplate.gov/recipes/confetti-bean-salsa. Federal works are public domain in the United States.