Argentinean Grilled Steak with Salsa Criolla
Tonight, try a recipe from South America! Enjoy these Argentinean-style steaks with a homemade Criolla Sauce, packed with flavor.
- Yield
- 4 Servings
- Serving size
- 1 serving
- Rating
- 4.09 of 5 (278 ratings)
Food groups
- Protein Foods: 3 ounces
- Vegetables: 1/4 cups
Ingredients
- For the sauce:
- 1 large, ripe tomato (cored, seeded, and finely chopped, about 1/2 cup)
- 1/4 small red onion (finely chopped, about 1/4 cup)
- 2 tablespoons fresh parsley (finely chopped)
- 2 teaspoons extra virgin olive oil
- 2 teaspoons red wine vinegar
- 1/2 teaspoon minced garlic
- 1/4 teaspoon oregano leaf
- 1/8 teaspoon low-sodium adobo seasoning
- 1/8 teaspoon crushed red pepper
- For the steak:
- 1 pound skirt steak
- 1/8 teaspoon low-sodium adobo seasoning
Directions
- For the sauce: For the steak:
Nutrition per serving
| Nutrient | Amount |
|---|---|
| Total Calories | 230.84 |
| Total Fat | 12.79 g |
| Saturated Fat | 4.36 g |
| Monounsaturated Fat | 6 g |
| Polyunsaturated Fat | 1 g |
| Linoleic Acid | 1 g |
| α-Linolenic Acid | 0.1 g |
| Omega 3 - EPA | 0 g |
| Omega 3 - DHA | 0 g |
| Cholesterol | 74.99 mg |
| Carbohydrates | 2.47 g |
| Dietary Fiber | 0.69 g |
| Total Sugars | 1.4 g |
| Added Sugars included | 0 g |
| Protein | 26.05 g |
| Calcium | 29 mg |
| Potassium | 382 mg |
| Sodium | 98.75 mg |
| Copper | 0 mg |
| Iron | 2 mg |
| Magnesium | 27 mg |
| Phosphorus | 214 mg |
| Selenium | 25 mg |
| Zinc | 4 mg |
| Vitamin A | 19 mcg |
| Vitamin B6 | 0.7 mg |
| Vitamin B12 | 1.7 mcg |
| Vitamin C | 8 mg |
| Vitamin D | 0 mcg |
| Vitamin E | 1 mg |
| Vitamin K | 36 mcg |
| Folate | 15 mcg |
| Thiamin | 0.1 mg |
| Riboflavin | 0.2 mg |
| Niacin | 7 mg |
| Choline | 74 mg |
Notes
Serving Suggestions: Pair with Arepas (cornmeal patties popular in Colombia and Venezuela) and a healthy Quinoa Salad for a South American Steak Supper.
Recipes you may also like
- Three Sisters Stew
- Apple Oatmeal Muffins
- Potato Soup
- Red Potato Salad
- Blue Corn Pan Bread
- Italian Broccoli and Pasta
- Peanutty Stew
- Quesadilla con Huevos
Source
Recipe by: The Best of La Cocina GOYA: Healthy, Tasty, Affordable Latin Cooking/ Lo Mejor de la Cocina GOYA: Cocina Latina Saludable, Rica y Económica — GOYA Foods
Published by: the U.S. Department of Agriculture (Center for Nutrition Policy and Promotion / SNAP-Ed) on MyPlate Kitchen at https://www.myplate.gov/recipes/argentinean-grilled-steak-salsa-criolla. Federal works are public domain in the United States.