Celery with Apricot Blue Cheese Spread
Crunchy, sweet celery is a versatile snack food, just right for this flavorful spread. Filled with dried fruit and nuts, this enticing and quick low-fat spread can be made ahead or on the spot. You could also serve it on whole grain crackers as an appetizer.
- Yield
- 4 Servings
- Serving size
- 1/4 of the recipe
- Rating
- 3.89 of 5 (178 ratings)
Food groups
- Dairy: 1/4 cups
- Fruit: 1/4 cups
- Protein Foods: 1/2 ounces
- Vegetables: 3/4 cups
Ingredients
- 2 tablespoons crumbled blue cheese
- 3 tablespoons fat-free cream cheese
- 1/2 cup fat-free yogurt (plain)
- 4 dried apricots
- 4 dried figs or dates
- 1/4 cup pecans
- 8 stalks celery
Directions
- Chop dried fruit and pecans.
- Mix blue cheese, cream cheese, and yogurt with a fork or hand mixer until smooth.
- Stir in chopped, dried fruit and pecans.
- Refrigerate spread until ready for use.
- Slice celery stalks into 3-4 inch sticks.
- Fill celery pieces with spread.
Nutrition per serving
| Nutrient | Amount |
|---|---|
| Total Calories | 140.06 |
| Total Fat | 6.18 g |
| Saturated Fat | 1.34 g |
| Monounsaturated Fat | 3 g |
| Polyunsaturated Fat | 2 g |
| Linoleic Acid | 1 g |
| α-Linolenic Acid | 0.1 g |
| Omega 3 - EPA | 0 g |
| Omega 3 - DHA | 0 g |
| Cholesterol | 5.13 mg |
| Carbohydrates | 16.65 g |
| Dietary Fiber | 3.23 g |
| Total Sugars | 12.41 g |
| Added Sugars included | 0 g |
| Protein | 6.07 g |
| Calcium | 176 mg |
| Potassium | 500 mg |
| Sodium | 216.67 mg |
| Copper | 0 mg |
| Iron | 1 mg |
| Magnesium | 33 mg |
| Phosphorus | 170 mg |
| Selenium | 3 mg |
| Zinc | 1 mg |
| Vitamin A | 42 mcg |
| Vitamin B6 | 0.1 mg |
| Vitamin B12 | 0.4 mcg |
| Vitamin C | 3 mg |
| Vitamin D | 0 mcg |
| Vitamin E | 1 mg |
| Vitamin K | 26 mcg |
| Folate | 41 mcg |
| Thiamin | 0.1 mg |
| Riboflavin | 0.2 mg |
| Niacin | 1 mg |
| Choline | 22 mg |
Notes
Tips on how to select, store, and serve celery:
Recipes you may also like
- Sweet Potato Cheesecake
- Soft Pretzels
- Cucumber Salad with Tomatoes
- Whole Wheat Muffins
- Old Fashioned Dressing
- Cream of Broccoli Soup
- Mashed Parsnips and Potatoes
- Cinnamon-Raisin Breakfast Mix
Source
Recipe by: Produce for Better Health Foundation
Published by: the U.S. Department of Agriculture (Center for Nutrition Policy and Promotion / SNAP-Ed) on MyPlate Kitchen at https://www.myplate.gov/recipes/celery-apricot-blue-cheese-spread. Federal works are public domain in the United States.