Fresh Fruit with Cinnamon Yogurt Dip
Vanilla yogurt with cinnamon makes a delicious dip for your favorite fruits. Use low-fat yogurt for an even healthier option.
- Yield
- 4 servings
- Serving size
- 1/4 of recipe
- Rating
- 3.88 of 5 (207 ratings)
Food groups
- Dairy: 1/4 cups
- Fruit: 1 cups
Ingredients
- 1 apple
- 1 banana
- 1 orange
- 1/4 cup orange juice
- 1 cup vanilla yogurt, low-fat
- 1/2 teaspoon cinnamon
Directions
- Wash hands with soap and water.
- Core and slice the apple.
- Slice banana into thin circles.
- Peel the orange and break it into sections.
- Pour the orange juice into a small bowl.
- Dip the fruit pieces into the orange juice to prevent browning.
- Arrange on a plate.
- Mix the yogurt and cinnamon in a small bowl.
- Put the bowl of yogurt and cinnamon next to the fruit.
- Use it as a dip for the fruit.
Nutrition per serving
| Nutrient | Amount |
|---|---|
| Total Calories | 133.11 |
| Total Fat | 1.2 g |
| Saturated Fat | 0.65 g |
| Monounsaturated Fat | 0 g |
| Polyunsaturated Fat | 0 g |
| Linoleic Acid | 0 g |
| α-Linolenic Acid | 0 g |
| Omega 3 - EPA | 0 g |
| Omega 3 - DHA | 0 g |
| Cholesterol | 3.68 mg |
| Carbohydrates | 26.92 g |
| Dietary Fiber | 2.65 g |
| Total Sugars | 21.75 g |
| Added Sugars included | 2 g |
| Protein | 3.93 g |
| Calcium | 134 mg |
| Potassium | 390 mg |
| Sodium | 43.22 mg |
| Copper | 0 mg |
| Iron | 0 mg |
| Magnesium | 27 mg |
| Phosphorus | 107 mg |
| Selenium | 2 mg |
| Zinc | 1 mg |
| Vitamin A | 15 mcg |
| Vitamin B6 | 0.2 mg |
| Vitamin B12 | 0.3 mcg |
| Vitamin C | 33 mg |
| Vitamin D | 1 mcg |
| Vitamin E | 0 mg |
| Vitamin K | 1 mcg |
| Folate | 27 mcg |
| Thiamin | 0.1 mg |
| Riboflavin | 0.2 mg |
| Niacin | 0 mg |
| Choline | 18 mg |
Notes
Try making this with other favorite fruits.
Recipes you may also like
- Savory and Spicy Ground Beef & Succotash
- Vidalia Onion and Tomato Salad with Grilled Tuna
- Three-Grain Peanut Bread
- Whole Wheat Garlic Bread Sticks
- 20-Minute Chicken Creole
- Perfect Pumpkin Pancakes
- Crunchy Chicken Salad
- Batido (Smoothie)
Source
Recipe by: Pennsylvania Nutrition Education Network
Published by: the U.S. Department of Agriculture (Center for Nutrition Policy and Promotion / SNAP-Ed) on MyPlate Kitchen at https://www.myplate.gov/recipes/fresh-fruit-cinnamon-yogurt-dip. Federal works are public domain in the United States.