Vidalia Onion and Tomato Salad with Grilled Tuna
Sweet Vidalia onions come into season in mid-April. Pair them with tomatoes for this light summer salad that's topped with grilled ahi tuna. Perfect for a backyard luncheon.
- Yield
- 4 Servings
- Serving size
- 1 serving
- Rating
- 3.90 of 5 (232 ratings)
Food groups
- Protein Foods: 1 1/2 ounces
- Vegetables: 3/4 cups
Ingredients
- For the Salad:
- 1/2 pound ahi (yellowfin) tuna steak (fresh or frozen)
- 1/2 teaspoon olive oil
- 2 tomatoes, cut into wedges
- 1 large head lettuce (Boston, Romaine or Bibb) (washed, dried, and torn into bite-sized pieces)
- 1/2 Vidalia onion, thinly sliced
- For the Dressing:
- 1 1/2 tablespoons olive oil
- 1/4 cup lemon juice, fresh or bottled
- 2 teaspoons white wine vinegar
- 1 teaspoon Dijon mustard
- 1/4 teaspoon salt
- 1/8 teaspoon black pepper
- 1/4 teaspoon thyme
- 1/4 teaspoon marjoram
Directions
- Heat grill.
- Whisk together dressing ingredients in a small bowl.
- Cut tuna into 1-inch chunks and skewer and place on two or three 3-inch skewers; brush lightly with olive oil.
- Season lightly with salt and pepper.
- Grill skewered tuna until fish is opaque and flakes with a fork (145 °F); remove from grill.
- In a large bowl, toss dressing with all vegetable ingredients.
- To serve, divide salad on four individual plates; top with tuna.
Nutrition per serving
| Nutrient | Amount |
|---|---|
| Total Calories | 133.48 |
| Total Fat | 6.43 g |
| Saturated Fat | 1.04 g |
| Monounsaturated Fat | 4 g |
| Polyunsaturated Fat | 1 g |
| Linoleic Acid | 1 g |
| α-Linolenic Acid | 0.1 g |
| Omega 3 - EPA | 0 g |
| Omega 3 - DHA | 0 g |
| Cholesterol | 18.65 mg |
| Carbohydrates | 6.1 g |
| Dietary Fiber | 1.66 g |
| Total Sugars | 3.18 g |
| Added Sugars included | 0 g |
| Protein | 12.93 g |
| Calcium | 30 mg |
| Potassium | 481 mg |
| Sodium | 199.65 mg |
| Copper | 0 mg |
| Iron | 1 mg |
| Magnesium | 32 mg |
| Phosphorus | 167 mg |
| Selenium | 44 mg |
| Zinc | 0 mg |
| Vitamin A | 182 mcg |
| Vitamin B6 | 0.5 mg |
| Vitamin B12 | 0.9 mcg |
| Vitamin C | 16 mg |
| Vitamin D | 1 mcg |
| Vitamin E | 2 mg |
| Vitamin K | 65 mcg |
| Folate | 29 mcg |
| Thiamin | 0.1 mg |
| Riboflavin | 0.1 mg |
| Niacin | 9 mg |
| Choline | 42 mg |
Notes
Serving Suggestions: Serve with an 8 ounce glass of non-fat milk and a slice of whole-grain bread.
Recipes you may also like
- Savory and Spicy Ground Beef & Succotash
- Crunchy Chicken Salad
- 20-Minute Chicken Creole
- Salsa Pinto Beans
- Caribbean Pink Beans
- Baked Fish
- Roasted Chickpeas (Garbanzo Beans)
- Quick Black Bean Salad
Source
Recipe by: Produce for Better Health Foundation
Published by: the U.S. Department of Agriculture (Center for Nutrition Policy and Promotion / SNAP-Ed) on MyPlate Kitchen at https://www.myplate.gov/recipes/vidalia-onion-and-tomato-salad-grilled-tuna. Federal works are public domain in the United States.