20-Minute Chicken Creole
This Creole-inspired dish uses chili sauce and cayenne pepper to spice it up. Tomatoes, green pepper, celery, onions and garlic spices also surround the chicken with delicious color. This main dish can be cooked on the stovetop or with an electric skillet.
- Yield
- 8 servings
- Serving size
- 1 cup
- Rating
- 3.67 of 5 (522 ratings)
Food groups
- Protein Foods: 1 1/2 ounces
- Vegetables: 1/2 cups
Ingredients
- 1 tablespoon vegetable oil (or cooking oil of choice)
- 1 pound skinless, boneless chicken breasts
- 1 can (14.5 ounces) no salt added diced tomatoes
- 1 cup chili sauce (see note below)
- 1 large green pepper (chopped)
- 2 medium celery stalks (chopped)
- 1 medium onion (chopped)
- 2 garlic cloves (minced)
- 1 teaspoon dried basil
- 1 teaspoon dried parsley
- 1/4 teaspoon cayenne pepper
Directions
- * Store bought chili sauce can be high in sodium.
- You can make your own chili sauce by mixing these ingredients:
Nutrition per serving
| Nutrient | Amount |
|---|---|
| Total Calories | 131.58 |
| Total Fat | 3.41 g |
| Saturated Fat | 0.58 g |
| Monounsaturated Fat | 1 g |
| Polyunsaturated Fat | 1 g |
| Linoleic Acid | 1 g |
| α-Linolenic Acid | 0.1 g |
| Omega 3 - EPA | 0 g |
| Omega 3 - DHA | 0 g |
| Cholesterol | 37.53 mg |
| Carbohydrates | 11.87 g |
| Dietary Fiber | 2.57 g |
| Total Sugars | 7.23 g |
| Added Sugars included | 2 g |
| Protein | 13.33 g |
| Calcium | 42 mg |
| Potassium | 448 mg |
| Sodium | 488.75 mg |
| Copper | 0 mg |
| Iron | 1 mg |
| Magnesium | 26 mg |
| Phosphorus | 126 mg |
| Selenium | 13 mg |
| Zinc | 1 mg |
| Vitamin A | 32 mcg |
| Vitamin B6 | 0.5 mg |
| Vitamin B12 | 0.1 mcg |
| Vitamin C | 24 mg |
| Vitamin D | 0 mcg |
| Vitamin E | 2 mg |
| Vitamin K | 13 mcg |
| Folate | 19 mcg |
| Thiamin | 0.4 mg |
| Riboflavin | 0.2 mg |
| Niacin | 5 mg |
| Choline | 41 mg |
Recipes you may also like
- Savory and Spicy Ground Beef & Succotash
- Vidalia Onion and Tomato Salad with Grilled Tuna
- Caribbean Pink Beans
- Crunchy Chicken Salad
- Roasted Chickpeas (Garbanzo Beans)
- Quick Black Bean Salad
- Salsa Pinto Beans
- Mouth-Watering Oven-Fried Fish
Source
Recipe by: Recipe Adapted from: Food Hero — Oregon State University Cooperative Extension Service
Published by: the U.S. Department of Agriculture (Center for Nutrition Policy and Promotion / SNAP-Ed) on MyPlate Kitchen at https://www.myplate.gov/recipes/20-minute-chicken-creole. Federal works are public domain in the United States.