Savory and Spicy Ground Beef & Succotash
Ground beef is the surprise ingredient in this savory and spicy succotash dish.
- Yield
- 6 servings
- Serving size
- 1/6 of recipe
- Rating
- 3.52 of 5 (88 ratings)
Food groups
- Protein Foods: 1 ounces
- Vegetables: 3/4 cups
Ingredients
- 8 ounces lean ground beef
- 1 cup frozen lima beans, cooked and drained
- 1 3/4 cups low-sodium corn (15 1/2 ounce can, drained)
- 1 can (14.5 ounces) low-sodium tomatoes, broken up
- 1/4 teaspoon salt
- 1/4 teaspoon black pepper
- 1/8 teaspoon nutmeg
Directions
- Wash hands with soap and water.
- Brown ground beef in 9-inch skillet.
- Drain excess liquid.
- Stir in remaining ingredients except nutmeg.
- Cover and simmer 5 minutes or until thoroughly heated.
- Sprinkle with nutmeg before serving.
Nutrition per serving
| Nutrient | Amount |
|---|---|
| Total Calories | 132.96 |
| Total Fat | 4.24 g |
| Saturated Fat | 1.45 g |
| Monounsaturated Fat | 2 g |
| Polyunsaturated Fat | 0 g |
| Linoleic Acid | 0 g |
| α-Linolenic Acid | 0 g |
| Omega 3 - EPA | 0 g |
| Omega 3 - DHA | 0 g |
| Cholesterol | 21.27 mg |
| Carbohydrates | 15.44 g |
| Dietary Fiber | 3.8 g |
| Total Sugars | 4.3 g |
| Added Sugars included | 0 g |
| Protein | 9.62 g |
| Calcium | 39 mg |
| Potassium | 382 mg |
| Sodium | 152.34 mg |
| Copper | 0 mg |
| Iron | 2 mg |
| Magnesium | 33 mg |
| Phosphorus | 118 mg |
| Selenium | 6 mg |
| Zinc | 2 mg |
| Vitamin A | 20 mcg |
| Vitamin B6 | 0.2 mg |
| Vitamin B12 | 0.7 mcg |
| Vitamin C | 14 mg |
| Vitamin D | 0 mcg |
| Vitamin E | 1 mg |
| Vitamin K | 4 mcg |
| Folate | 33 mcg |
| Thiamin | 0.4 mg |
| Riboflavin | 0.1 mg |
| Niacin | 3 mg |
| Choline | 45 mg |
Recipes you may also like
- Vidalia Onion and Tomato Salad with Grilled Tuna
- 20-Minute Chicken Creole
- Crunchy Chicken Salad
- Salsa Pinto Beans
- Caribbean Pink Beans
- Roasted Chickpeas (Garbanzo Beans)
- Quick Black Bean Salad
- Baked Fish
Source
Recipe by: A River of Recipes: Native American Recipes Using Commodity Foods — USDA Food Distribution Program on Indian Reservations
Published by: the U.S. Department of Agriculture (Center for Nutrition Policy and Promotion / SNAP-Ed) on MyPlate Kitchen at https://www.myplate.gov/recipes/savory-spicy-ground-beef-succotash. Federal works are public domain in the United States.